Грета Тунберг

Сподели со своите пријатели

На еколошката активистка Грета Тунберг денеска ѝ се суди во градот Малме на југот на Шведска бидејќи одби да ги послуша полициските наредби за време на еколошката акција во средината на јуни, кога таа и нејзините поддржувачи го блокираа градското пристаниште. Loading… Тунберг е обвинета за „одбивање да послуша наредба“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На климатската активистка Грета Тунберг ќе ѝ се суди во јули под обвинение за „непослушност на полицијата“ за време на протестите, соопштија шведските обвинители. Loading… Тунберг се приклучи на групата млади демонстранти кои блокираа танкери со нафта во пристаништето Малме во јуни. Полицијата соопшти дека таа одбила да замине когаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски разговараше со шведската еколошка активистка Грета Тунберг за еколошката штета предизвикана од војната на Русија против земјата. Loading… Тунберг вчера ја посети Украина, заедно со истакнати европски личности кои формираат работна група за решавање на еколошката штета предизвикана од војната. Зеленски рече дека формирањето на групата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешката полиција денеска ја приведе еколошката активистка Грета Тунберг за време на протестот во Осло, пишува Ројтерс. Loading… Локалните и другите активисти кои бараат отстранување на турбините на ветер од пасиштата на ирваси во Норвешка го блокираа пристапот до неколку владини згради во последните денови. Тунберг и другите кои блокирааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од генералниот секретар на НАТО до претседателот на Украина, многу од кандидатите за Нобеловата награда за мир во 2023 година ги одбележа војната во Украина, но тоа не значи дека тие се фаворити. Loading… Меѓу лицата и организациите предложени до Нобеловиот комитет, неколку лица чии имиња се познати се поврзаниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Климатската активистка Грета Тунберг ја обвини политичката и деловната елита на Светскиот економски форум во Давос во четвртокот дека им дава приоритет на личниот интерес и на краткорочниот профит пред луѓето и планетата. Loading… – Во моментов сме во Давос каде има луѓе кои најмногу поттикнуваат уништување на планетата, луѓеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведската климатска активистка Грета Тунберг се огласи откако беше приведена во Германија. Loading… Таа беше меѓу групата демонстранти кои беа приведени вчера за време на протестот против ископ на јаглен во рудник во близина на германското село Лицерат во Германија. „Вчера бев дел од група која мирно протестираше против проширувањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Климатската активистка Грета Тунберг е ослободена откако беше приведена заедно со други активисти за време на протестот против уривањето на село во Германија за проширување на рудник за јаглен, соопшти полицијата. Loading… Според полицијата, Тунберг била ослободена по проверка на идентитетот, пренесува Ројтерс. Тунберг беше меѓу групата демонстранти кои беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Климатската активистка Грета Тунберг беше отстранета од германската полиција од протестот против отворањето на рудник, поради што селото Лицерат во близина на Келн се евакуира. Loading… Шведската климатска активистка Грета Тунберг беше придружувана од неколку полицајци од протестот против отворањето на рудник за лигнит во Лицерат, село во близина наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грета Тунберг рече дека главно бели, средовечни хетеросексуални мажи ја гледаат како закана, како и другите „деца кои само ги кажуваат фактите за климатските промени“. Loading… „Како да се чувствуваат како да треба да коментираат за сè на социјалните мрежи, тоа им е како издувен вентил. Толку е чудно“, речеПрочитај повеќе