Голамхосеин Мохсени Ејеџи

Сподели со своите пријатели

Шефот на иранското правосудство Голамхосеин Мохсени Ејеџи денеска изјави дека околу 22.000 лица кои беа уапсени за време на повеќемесечните протести против иранската влада се помилувани, пренесе иранската новинска агенција ИРНА. Loading… Антивладините протести започнаа низ Иран во септември, по смртта на младата Иранка Махса Амини во полициски притвор. ВоПрочитај повеќе