ФСБ

Сподели со своите пријатели

Руско-американска државјанка, која живее во Лос Анџелес, е уапсен во Екатеринбург, Русија поради „предавство“, пренесоа денеска руските агенции. Loading… Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) го обвини лицето, чие име не е објавено, дека собира средства за украинската војска. „ФСБ во Екатеринбург стави крај на нелегалните активности на 33-годишно лицеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Никогаш не сум била поврзана со КГБ, за разлика од многу познати латвиски личности, ниту сум соработувала со некоја друга разузнавачка агенција, изјави пратеничката во Европскиот парламент од Латвија, Татјана Жданока (73), за која европската институција отвори истрага поради наводи дека со години работела како руски шпион, пишува Политико. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ФСБ приведе руски државјанин за кој се вели дека работи за компанија од индустријата за специјална намена поради неговите контакти со полските разузнавачки служби. Loading… Како што пренесува РИА Новости, тој се обидел да пренесе информации за своето работно место во регионот на Пенза на полската разузнавачка агенција. Според истрагата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Уапсен е жител на Московската област поради сомнение дека на Киев му пренел информации за објектите на руското Министерство за одбрана, соопшти руската Федерална служба за безбедност (ФСБ). Loading… Според истражителите, станува збор за човек кој е поддржувач на една од украинските националистички организации чии активности се насочени против безбедностаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската безбедносна служба ФСБ обвини поранешен вработен во американскиот конзулат на Далечниот исток на Русија дека собирал информации за војната во Украина и други прашања за Вашингтон, јави руската државна новинска агенција ТАСС, пренесува Ројтерс. Loading… Осомничениот Роберт Шонов им пренел информации на вработените во американската амбасада во Москва заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Краснојарската област се приведени две лица кои планирале да кренат во воздух базни комуникациски станици во ЗАТО (затворена административно-територијална институција) Зеленогорск, соопшти прес-службата на регионалната управа на Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ). Loading… Во соопштението се наведува дека двајца приврзаници на организацијата „Граѓаните на СССР“, која еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапсила руски државјанин, кој бил регрутиран од украинските разузнавачки служби, а кој во јуни разнел гасовод на Крим, соопшти денеска прес-службата на ФСБ. Loading… Во соопштението се наведува дека ФСБ спречила криминална активност на руски државјанин роден 1980 година, кој учествувал во извршување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Познат руски бизнисмен поврзан со безбедносните служби е пронајден мртов во Москва. Loading… Телото на Антон Черепеников (40) е пронајдено во неговата канцеларија во главниот град на Русија. Локалните медиуми јавуваат дека бизнисменот починал од „срцев удар“. Черепеников беше на чело на најголемата ИТ компанија во земјата, ИЦС Холдинг, којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапсила агент на украинската воена разузнавачка служба, кој на 23 февруари ги разнесе железничките пруги во областа Бахчисарај на Крим, соопшти денеска Центарот за односи со јавноста на ФСБ, пренесува Танјуг. Loading… Центарот изјави за Тас дека ФСБ спречила нелегална активност на руски државјанинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската служба за безбедност (ФСБ) денеска соопшти дека спречила обид за атентат врз гувернерот на Крим назначен од Москва и ги обвини украинските безбедносни служби дека планирале да подметнат бомба во неговиот автомобил. Loading… „Обидот за атентат на кримскиот лидер Сергеј Аксинов организиран од украинските специјални служби е спречен“, соопштиПрочитај повеќе