Фондација за култура и спорт

Сподели со своите пријатели

Два фестивала денеска ќе се одржат на плоштадот „Маршал Тито“ (пред НУЦК „Трајко Прокопиев“) во Куманово. Loading… Точно на пладне ќе започне „Куманиум, фестивал кој е посветен на најмалите. Во рамките на овогодинешното издание на фестивалот се предвидени неколку активности, почнувајќи од богата ликовна изложба на дела настанати за времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фестивалот „Art attack“ утре со почеток во 19:00 часот ќе се одржи на плоштадот „Маршал Тито“ во Куманово. Loading… Станува збор за фестивал кој е сплотување на неколку гранки од уметноста, во овој случај, електронската музика и филмската уметност. Фестивалот ќе го отвори настапот на ди-џеј MAMBAQUINN во 19 часот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со бројни културни и музички настани и фестивали Куманово ќе го одбележи „11 Октомври“ Денот на македонското востание. Loading… Фондацијата за култура и спорт при Општина Куманово со поддршка на градоначалнико и Советот, ќе организираат бројни настани. Одбележувањето на празникот, како што информираше директорот на Фоданцијата, Марио Арангеловски, ќе започнеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска, во ресторан „Грација” во Куманово се одржа последната активност (А9) во рамките на прекуграничниот проект за „Соработка во визуелни уметности за промовирање на регионален културен идентитет” помеѓу Фондацијата за култура и спорт при Општина Куманово, како водечки партнер и Народно читалиште “Димитар Благоев 1925” од Добриниште, Р. Бугарија. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двасетина основци од Куманово заедно со штитениците на двата центри за лица со интелектуална попреченост изминатите четири дена твореа во рамките на Детскиот ликовен камп „АСНОМ“. Loading…     Станува збор за 13то издание на оваа културна манифестација која е во организација на Фондацијата за култура и спорт, а соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маската „Не љути се човече“ од ДСУ-РЦСОО „Киро Бурназ“ од Куманово е избрана за маска на годината на минатонеделното издание на маскенбалот „Батко Ѓорѓија“. Loading…     Како што информираше организаторот на настанот, Фондацијата за култура и спорт, маската има освоено 43% од вкупниот број на гласови во конкуренција соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хорот „Св. Злата Мегленска“ утре со почеток во 20 часот во Занаетчискиот дом ќе го одржи традиционалниот Велигденски концерт. Loading… Настанот е во организациј на Фондацијата за култура и спорт, а под покровителство на Градоначалникот и Советот на Општина Куманово. Влезот за сите граѓани е бесплатен.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сите заинтересирани граѓани на Куманово може годинава да се пријават за индивидуално или групно учество на маскенбалот „Батко Ѓорѓија“. Loading… Освен градинките, основните и средни училишта кои традиционално учествуваат на најголемиот настан под маски во градот, годинава учество може да пријават сите заинтересирани. Како што информираат од Фондацијата за култураПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Проектот за соработка во визуелните уметности за промовирање на регионален културен идентитет чиј носител е Фондацијата за култура и спорт Куманово, денеска беше и официјално промовиран на прес конференција. Loading…     Станува збор за проект чија цел е промовирање на соработката меѓу регионалните актери во областа на одржливиот туризам,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фондацијата за култура и спорт при Општина Куманово организира новогодишна културно уметничка програма за сите генерации. Loading… Настаните кои ќе се одржат во просториите на Занаетчискиот дом се бесплатни. Годинава, исто како и претходните нема да има новогодишни концерти на плоштадот, но надлежните од фондацијата се оптимисти дека со културнатаПрочитај повеќе