Фејсбук

Сподели со своите пријатели

Новинари од независните медиуми на Белорусија, кои поради прогон мораа да ја напуштат својата татковина, се пожалија на Европската комисија за логиката на интернет пребарувачите како Гугл и Мета (Фејсбук), пренесува ДВ. Loading… Проблемот е сериозен, по правило интернет пребарувачите истакнуваат „што функционира“, а со оглед на тоа што јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Под автопатот што се движи околу североисточната страна на хавајскиот остров Кауаи, во мирна земјоделска област помеѓу туристичките центри Капаа и Ханалеи, во тек е огромен, таен градежен проект. Loading… Висок ѕид го блокира погледот од блискиот пат, каде што автомобилите забавуваат за да се обидат да видат што имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Марк Закерберг ги продаде акциите на Мета за прв пат по две години, по импресивното зголемување на вредноста на акциите на компанијата за дури 172 отсто од 2021 година. Loading… Довербата во ко-основачот на Мета и организациите посветени на неговите филантропски и стратешки интереси беше одговорна за продажбата на акцииПрочитај повеќе

a white and blue square with a blue and white facebook logo

Сподели со своите пријатели

Мета ќе им овозможи на корисниците на Фејсбук да креираат повеќе лични профили и да се префрлаат меѓу нив без да се одјавуваат и повторно да се најавуваат, се вели во објавата на блогот. Loading… „Без разлика дали сте нов на Фејсбук или долгогодишен корисник, можеби ќе сакате да гиПрочитај повеќе

a white and blue square with a blue and white facebook logo

Сподели со своите пријатели

Во наредните недели, компанијата Мета ќе започне со блокирање на објавите на порталите и телевизиските станици на Инстаграм и Фејсбук во Канада, откако земјата го усвои Законот за онлајн вести, кој бара социјалните мрежи да плаќаат такси на локалните медиуми за прикажување на нивната содржина. Loading… Одлуката на „Мета“ предизвикуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фејсбук и Инстаграм ќе го блокираат пристапот до објавите од канадските медиуми, објави нивната матична компанија Мета, како одговор на штотуку донесениот закон кој ги принудува интернет гигантите да плаќаат за емитување содржини од локалните медиуми. Loading… „Денес потврдуваме дека содржината на вести повеќе нема да биде достапна на ФејсбукПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија (ЕУ) се подготвува да ѝ изрече рекордна казна на Мета, матичната компанија на Фејсбук, за нарушување на приватноста со пренесување на податоците на корисниците на Фејсбук од ЕУ на сервери во Соединетите Американски Држави (САД) и непочитување на судските предупредувања. Loading… Казната ќе биде поголема од претходниот рекорд,Прочитај повеќе

blue and white logo guessing game

Сподели со своите пријатели

Ако деновиве забележавте необична активност на Фејсбук, тоа не е она што мислевте. Имено, од корисниците пријавија дека почнале да добиваат голем број барања за пријателство, дури и се додадени корисници кои не испратиле барање за пријателство. Loading… Како што објавија корисниците кои „шпионирале“ туѓи профили, токму тој профил гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Можеби имате право на дел од 725 милиони долари, или 660 милиони евра, спогодба што Мета се согласи да ја плати во колективната акција. Loading… Подобни корисници се оние кои имале профил на Фејсбук од 24 мај 2007 година до 22 декември 2022 година, а тие лица мора да аплицираатПрочитај повеќе

Facebook wall decor

Сподели со своите пријатели

По речиси една година откако Марк Цукерберг ги објави плановите да се пробие во светот на дигиталните токени, без големо изненадување оваа приказна е при крај. Loading… Мета ја прекинува својата поддршка за NFT на Фејсбук и Инстаграм, помалку од една година откако го објави својот упад во областа наПрочитај повеќе