ФБИ

Џефри Епштајн

Сподели со своите пријатели

Десетина жртви на Џефри Епштајн поднесоа тужба против ФБИ за прикривање на неуспесите во истрагата на починатиот финансиер, што според нив дозволило неговата сексуална трговија да продолжи повеќе од 20 години. Loading… Жртвите го обвинија ФБИ дека уште во 1996 година добил веродостојни информации дека Епштајн тргувал со млади жениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ФБИ започна истрага откако Би-Би-Си откри дека поранешниот извршен директор на модниот бренд Abercrombie & Fitch (A&F) сексуално експлоатирал и злоставувал мажи на настани што ги организирал ширум светот. Loading… Мајк Џефрис и неговиот британски партнер Метју Смит веќе се соочуваат со граѓански обвиненија поради наводите дека воделе операција заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доналд Трамп ги предупреди Американците за „тајните шпиони“ кои според него ги испраќа ФБИ да ги прогонуваат христијаните. Loading… Во четвртокот вечерта, поранешниот претседател објави видео на својот профил „Truth Social“ со натпис „Стоп за прогонот на христијаните!“. Во неговата објава на социјалната мрежа се наведува дека ФБИ и МинистерствотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) објави дека ја завршило истрагата за сообраќајна несреќа на границата меѓу САД и Канада во близина на Нијагарините водопади и не пронашла докази за подметнати експлозиви или врски со некоја терористичка група. Loading… ФБИ доцна во средата објави дека несреќата, во која загинаа маж иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американското ФБИ побара од Твитер да отстрани повеќе од 160 профили за кои Украинската служба за безбедност (СБУ) тврди дека „шират страв и дезинформации“ и припаѓаат на руски политичари, јавни личности, новинари, медиуми, вклучително и РТ и агенцијата РИА Новости“, објави новинарот Арон Мате на платформата „Сабстек“, повикувајќи се наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина соработува со американското ФБИ и американските компании за собирање докази за руски воени злосторства, како што се геолокација и податоци за мобилни телефони, изјави денеска висок функционер. Loading… Украинските власти собираат податоци од боиштата и украинските градови разурнати од војна, откако Русија ја нападна земјата минатиот февруари, изјави АлексПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ФБИ го уапси Џек Тешеира (21) во врска со протекувањето на доверливи документи кои беа објавени на интернет. Loading… Обвинителот потврди дека Тешеира е приведен и изјави дека немало никакви инциденти за време на приведувањето. Тешеира е член на Националната гарда на воздухопловните сили на Масачусетс, кој е осомничен декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на ФБИ, Кристофер Вреј, изјави за Фокс њуз дека е донесен заклучок дека пандемијата на коронавирусот најверојатно настанала како резултат на инцидент во кинеска лабораторија во Вухан. Loading… Кристофер Вреј ја обвини кинеската влада дека „прави се за да ги спречи и попречи“ напорите на САД и другите земјиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) денеска објави дека тајно ја хакирало бандата Хив и го спречило нивниот план да користат „рансомвер софтвер“ за да ограбат повеќе од 300 жртви за над 130 милиони долари. Loading… Американскиот државен обвинител Мерик Гарланд, директорот на ФБИ Кристофер Реј и заменичката на американскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанската полиција уапси еден од 10-те најбарани бегалци на ФБИ, кој со лажен идентитет престојувал во хотел во Мадрид. Loading… Мајкл Џејмс Прат, државјанин на Нов Зеланд, беше осуден на доживотен затвор во САД за сексуална експлоатација и сексуален напад и за правење слики на деца кои се сексуално злоупотребени.Прочитај повеќе