Фаил Алсинов

Сподели со своите пријатели

Активист за човекови права во руската република Башкортостан е осуден на четири години затворска колонија, откако судот го прогласи за виновен за поттикнување етничка омраза. Loading… Поради ова дошло до судири меѓу неговите приврзаници и полицијата, пишува Ројтерс. Независните новински куќи на руски јазик објавија дека полицијата употребила солзавец иПрочитај повеќе