Египет

brown wheat at daytime

Сподели со своите пријатели

Египет купил околу половина милион метрички тони руска пченица преку приватни канали, по цени пониски од оние што се нудат на редовните тендери, изјавија четворица трговци за Ројтерс. Loading… Генералната управа за снабдување со стоки (ГАСЦ) купи околу 480.000 метрички тони руска пченица од трговската фирма Соларис во петокот поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Египет му постави 72-часовен ултиматум на Мохамед Хамдан Дагол, попознат како Хемедти, водачот на суданските паравоени сили за брза поддршка (РСФ) „да ги врати египетските војници уапсени во Судан или…“. Loading… Првата група од 177 египетски војници заробени од силите на РСФ во северниот град Мероу е вратена во Египет,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Протечените американски документи откриваат тајни преговори за оружје меѓу Египет и Русија, при што египетскиот претседател Абел Фатах Ел-Сиси наводно планира да му обезбеди на Кремљ десетици илјади проектили. Loading… Вашингтон пост доби серија доверливи датотеки објавени во февруари и март на платформата за игри Discord. Едно од досиејата содржиПрочитај повеќе

photo of beige temple

Сподели со своите пријатели

Научниците веруваат дека десетина отсечени раце пронајдени наредени во дворот на древна египетска палата би можеле да претставуваат ужасен ритуал на земање трофеи. Loading… Сме виделе осакатени или ампутирани раце во натписи и релјефи од древните египетски гробници и храмови, но се чини дека ова е првпат археолозите да пронајдатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 2.000 мумифицирани глави на овни, кои датираат од периодот на Птоломеј, и раскошна структура на Старото Кралство биле откриени во храмот на Рамзес II во античкиот град Абидос во јужен Египет, објави египетската канцеларија за антиквитети во текот на викендот. Loading… Во храмот биле пронајдени мумифицирани овци, кучиња, дивиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири лица загинаа, а 23 се повредени во средата во железничка несреќа северно од Каиро, објави египетското Министерство за здравство нови податоци за бројот на жртви. Loading… Министерството претходно соопшти дека две лица загинале, а 16 се повредени во несреќата што се случила кога патнички воз кој влегувал во станицатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во близина на еден од најдобро зачуваните древни египетски храмови во јужен Египет, археолозите дошле до интересни откритија. Loading… Едно од нив вклучува статуа во форма на сфинга, за која постои сомневање дека е познат римски император. На 55 километри од Луксор во Египет се наоѓа храм во Дендера. ЕденПрочитај повеќе

brown rock formation under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Египетското Министерство за антиквитети потврди дека има скриен внатрешен премин над главниот влез на Големата пирамида во Гиза. Loading… Сликата направена со ендоскоп ја покажува внатрешноста на преминот долг девет метри и широк 2,1 метар. Овој пасус постои за да ја распредели тежината на пирамидата или е влез во некојаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тим од египетски археолози ја открија најстарата мумија што некогаш била пронајдена во Египет. Loading… Мумијата стара 4.300 години му припаѓа на богат и истакнат 35-годишен маж по име Џед Сепш, изјави за Си-Ен-Ен археологот Захи Хавас, поранешен министер за антиквитети на Египет. „Тоа е најстарата мумија некогаш пронајдена воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дигиталното скенирање на египетска мумија откри дека мумифицираното тело на тинејџер содржи дополнително срце од злато, како и десетици други амајлии за кои древните Египќани верувале дека се важни за задгробниот живот. Loading… Мумијата се наоѓа во подрумот на Египетскиот музеј во Каиро од 1916 година, а датира од 300Прочитај повеќе