Египет

Сподели со своите пријатели

Археолозите открија 36 гробници со околу 1.400 мумии на падините на египетскиот град Асван. Loading… Остатоците датираат помеѓу 600 п.н.е. и 200-300 година од новата ера. Археологот од миланскиот универзитет Патриша Пјачентини изјави дека територијата на која се наоѓаат гробниците се протега на 82 километри. Според Ајман Ашмави од ВрховниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 14 лица загинаа, а шест се повредени при уривање на трикатна зграда во јужниот дел на Египет. Loading… Инцидентот се случил во понеделникот под засега неразјаснети околности во провинцијата Асиут. Спасувачите повеќе од 24 часа трагаа по луѓето затрупани во урнатините, јавуваат медиумите. Гувернерот на провинцијата Есам Сад гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За прв пат од почетокот на војната тешко болни деца од Појасот Газа заминуваат на лекување во странство преку граничниот премин Керем Шалом, кој се наоѓа на границата на Израел, Газа и Египет, објави денеска Тајмс оф Израел. Loading… Критично болните палестински деца, вклучително и едно болно од рак, чекаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мумијата на фараонот Секененре Таа II носи брутални рани на лицето. Реконструкцијата на неговото лице открива дека најверојатно загинал на бојното поле. Loading… Научниците сега открија како изгледал египетскиот фараон Секененре Таа II, попознат како „Храбриот“, 3.500 години откако бил брутално убиен во битка. Египетскиот фараон Секененре Таа II можебиПрочитај повеќе

photo of beige temple

Сподели со своите пријатели

Амр Або Зејад, 45-годишен татко на три малолетни деца, веќе три години работи како возач во Каиро, а неговата работа никогаш не била полоша од последните месеци. Loading… Откако израелско-палестинската војна ескалира пред шест месеци во соседниот Појас Газа, бројот на странски туристи во Египет е намален. „Ми се јавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска е во посета на граничната област меѓу Египет и Појасот Газа за повторно да апелира за прекин на огнот во палестинската енклава. Loading… Гутереш денеска пристигна во Ал Ариш во северниот дел на Синај, Египет, каде се наоѓа голем дел од меѓународнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Преговорите за прекин на огнот во Газа меѓу палестинскиот Хамас и посредниците во Каиро денеска пропаднаа. Loading… Нема резултати, иако остануваат само уште неколку дена да се прекине борбата пред почетокот на светиот муслимански пост Рамазан, објави британскиот весник Гардијан. Високиот функционер на Хамас Басем Наим изјави за Ројтерс декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заедничка египетско-американска археолошка мисија го откри горниот дел од џиновската статуа на кралот Рамзес Втори за време на ископувањата јужно од египетскиот град Миња, соопшти египетското Министерство за туризам и антиквитети. Loading… Блокот од варовник е висок околу 3,8 метри и го прикажува Рамзес во седечка положба со двојна крунаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За време на учеството во мировните преговори во Каиро, претставниците на Израел му доставија на Египет список со палестински затвореници кои Тел Авив не е подготвен да ги ослободи доколку се постигне договор за размена на заложници со Хамас. Loading… Израелската делегација ќе се врати во Каиро следната недела заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Потсекретарот на Обединетите нации за хуманитарни прашања и итна помош Мартин Грифитс денеска предупреди на можноста Палестинците од Рафа на југот на Појасот Газа да се „прелеат“ во Египет, доколку Израел започне воена операција на тој пограничен град. Loading… Грифитс рече дека е „илузија“ дека луѓето од Газа може даПрочитај повеќе