Доњецк

Сподели со своите пријатели

Копнените борби продолжуваат во регионот Доњецк во источна Украина. Loading… Русите се обидуваат да ја поместат линијата на фронтот западно од градот Доњецк, кој од 2014 година е под контрола на проруските сепаратисти, пренесува Ројтерс. Генералштабот на украинската армија соопшти дека руските сили се обидуваат да напредуваат кон нивните главниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во своето ноќно видео обраќање, интензивните борби во источниот регион на Доњецк ги нарече „епицентар на најголемото лудило на окупаторите“. Loading… „Тие умираат по стотици, секој ден. Тлото на линијата на фронтот пред украинските сили е буквално покриено со телата на окупаторите“, рече Зеленски. Тогаш Зеленски,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утрово во железничкото складиште во Доњецк беа запалени вагони со нафта. Loading… Белоруската телевизија „Некст“ објави дека пожарот во железничкото складиште во Доњецк веројатно не бил диверзија на украинските сили, туку дека „пијаните руски војници“ се одговорни за предизвикување на пожарот. Во прилогот на телевизијата „Некст“ се наведува дека војницитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку седум цивили загинаа, а тројца се ранети во Бахмут, град во источна Украина во областа Доњецк, кој со месеци е сцена на интензивни борби со руската армија, изјави денеска регионалниот гувернер Павло Кириленко. Loading… Телата на тројца претходно убиени цивили се откриени во два локалитети во регионот, рече КириленкоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана објави извештај на разузнавачи кои денеска зборуваат за руската офанзива кај градот Бахмут во областа Доњецк. Loading… „Во последните три дена проруските сили тактички напредуваа кон центарот на градот Бахмут во областа Доњецк. „Делови од Вториот армиски корпус и проруската милиција од областа Луганск најверојатно напредувалеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку седум лица загинаа, а осум се повредени во руски напад на преполн пазар во градот Авдиивка во средата, изјави гувернерот на источната украинска област Доњецк. Loading… – Русите го нападнаа централниот пазар, каде во тоа време имаше многу луѓе – се вели во соопштението на Павло Кириленко, додавајќи декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канада воведе санкции против 35 функционери од регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи. Loading… Како што се наведува, санкциите се воведени поради одржувањето на референдумот за припојување на тие четири украински региони кон Руската Федерација. На списокот се највисоките функционери одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на регионот Доњецк во источна Украина вели дека шансите Русија да изврши нуклеарен напад може да се зголемат доколку Владимир Путин лажно прогласи четири украински региони за руски. Loading… „Украина мора да биде подготвена. Прибегнувањето кон нуклеарната опција ќе ја фрли Русија во бездна“, изјави украинскиот гувернер Павло КириленкоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За неколку дена Украина успеа да врати од руските сили големи области источно од Харков. Loading… Градот Изум, транспортен центар во близина на регионот Донбас, се смета за особено важен. Ова се бројки кои и денес ги воодушевуваат луѓето во Украина. Од 6 септември, украинската армија ослободила повеќе од 6.000Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пет украински региони делумно или целосно останаа без струја во неделата, објави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… Тој на Телеграм напиша дека регионот Харков и делот од Доњецк што го контролира Киев се без струја. „Делумни исклучувања беа пријавени во регионите Запорожје, Дњепропетровск и Суми“, нагласи Зеленски, пренесе ТАС С.Прочитај повеќе