дијабетес

Person Holding Black Tube

Сподели со своите пријатели

Ново генетско истражување на британските научници покажа дека депресијата може да биде директна причина за развој на дијабетес тип 2. Loading… Во светот 422 милиони луѓе боледуваат од дијабетес, а меѓу нив 95 отсто имаат дијабетес тип 2. Научниците веќе знаеја дека пациентите со дијабетес тип 2 имаат двојно поголемаПрочитај повеќе

white digital device beside white pen

Сподели со своите пријатели

Бројот на возрасни кои живеат со дијабетес ширум светот ќе се удвои до 2050 година, покажува истражувањето објавено во научното списание „Лансет“. Loading… Се предвидува дека бројот на дијабетичари ќе се зголеми од 529 милиони во 2021 година на 1,3 милијарди во 2050 година, пишува Гардијан. Експертите наведуваат дека податоцитеПрочитај повеќе

Brown Ceramic Mug on Brown Woven Round Table

Сподели со своите пријатели

Повисокото ниво на кофеин во крвта го намалува ризикот од дијабетес и дебелина, покажа најновото истражување спроведено од тим истражувачи од Институтот Каролинска во Шведска. Loading… Тимот предводен од Сузан Ларсон заклучил дека високото ниво на кофеин во крвта може да ги намали телесните масти на една личност и ризикотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Храната што нутриционистите особено ја препорачуваат за луѓето со дијабетес да ја земаат наутро е млекото. Loading… Како што се испоставило, оваа храна го регулира нивото на шеќер во крвта кај дијабетес  тип 2. Благодарение на високата концентрација на млечни протеини, ако млекото се консумира за време на  појадок, помагаПрочитај повеќе