Чернихив

Сподели со своите пријатели

Украинското Министерство за одбрана објави дека руските сили држеле околу 300 луѓе како заложници четири недели во подрумот на едно училиште во близина на Чернихив во северна Украина. Loading… Украинците на Твитер објавија дека руските сили ги зеле како заложници жителите на селото Јахидне, околу 140 километри северно од Чернихив.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Селото Јахидне е оддалечено 140 километри од Киев, а исто така е блиску до Чернихив, град во близина на руската и белоруската граница, кој речиси еден месец беше окупиран од руски војници. Loading… Кога влегле во Јахидни, војниците ги земале луѓето од нивните домови заканувајќи им се со оружје иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русите продолжуваат да го гранатираат Чернихив и покрај најавите на Москва дека ќе ги намали воените дејствија во областа, соопшти британската разузнавачка служба, а украинската влада објави дека автобуси се упатуваат кон опколениот Мариупол за да ги евакуираат цивилите. Loading… Руските сили продолжуваат да ги држат позициите источно и западноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Чернихив, Владислав Атрошенко, вели дека ветувањето на Русија за ублажување на нападите врз Киев и Чернихив би било добра вест доколку е вистина. Loading… Но, тој за Би-Би-Си изјави дека вчера веќе било извршено нечовечко артилериско гранатирање на неколку населени делови од градот, по што околу 35 лицаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северниот украински град Чернихив е речиси целосно опколен од руски сили, без струја, гас и вода. Loading… Десетици илјади луѓе останаа заробени, а некои од нив тврдат дека Русите намерно гаѓаат цивилни згради и станбени области, јавува Би-би-си.   Коронавирус во тимот на Бајден кој беше во Полска   НападитеПрочитај повеќе