Блиски исток

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска најави дека ќе го посети Либан, опишувајќи ја ситуацијата таму како „загрижувачка“, поради можноста конфликтот на Блискиот Исток да се прошири и во Либан, откако либанскиот Хезболах, кој го поддржува Иран, се закани дека ќе го нападнат Кипар. Loading… Шефот на европскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен патува на Блискиот Исток за да го промовира последниот предлог за прекин на огнот во војната меѓу Израел и Газа. Loading… Високиот официјален претставник на Вашингтон се очекува да ги посети Египет и Израел во понеделник, кога ќе ја започне својата осма турнеја низ регионотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според Абас Аслани, ирански новинар и истражувач, иранските власти го гледаат нападот на Израел, кој беше ограничен по обем, како обид на земјата да го „спаси образот“ откако Иран изврши напади во текот на викендот. Loading… – Малку е рано да се процени дали е готово или не, но воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок денеска изјави дека на средбата со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нагласила дека Блискиот Исток „не смее да се лизне во ситуација чиј исход е целосно непредвидлив“. Loading… „Тоа не би помогнало никому, ниту на безбедноста на Израел, ниту на десетиците заложници кои се уштеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот напад врз Израел ја влоши и онака тешката ситуација на Блискиот Исток. Loading… Ескалацијата би можела да доведе и до нови проблеми во Ормутскиот теснец, низ кој поминува една петтина од нафтата произведена во светот, пишува анализата на Форбс. На војната меѓу Израел и палестинското движење Хамас на БлискиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија е многу загрижена за ситуацијата на Блискиот Исток и е за политичко и дипломатско решение, изјави денеска за новинарите портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков. Loading… „Ние сме крајно загрижени поради ескалацијата на тензиите во регионот. Ги повикуваме сите земји во регионот на воздржаност. Понатамошната ескалација не е воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји телефонски му го пренесе на американскиот колега Ентони Блинкен повикот на Пекинг до Вашингтон да одигра конструктивна улога на Блискиот Исток. Loading… „Кина ќе продолжи да игра конструктивна улога на Блискиот Исток и ќе придонесе за смирување на ситуацијата. Конструктивна улога треба даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија силно им препорачува на своите граѓани да не патуваат во регионот на Блискиот Исток, особено во Израел, Либан и палестинските територии, освен во случаи на екстремна потреба, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Loading… Напнатата ситуација во регионот на Блискиот Исток се уште е нестабилна,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД и неколку блискоисточни партнери подготвуваат детален план за сеопфатен мировен договор меѓу Израел и Палестинците, кој вклучува „цврста временска рамка“ за формирање на палестинска држава, пишува Вашингтон пост, наведувајќи дека повеќе детали би можеле да се знаат во следните неколку недели. Loading… Итноста на напорите е директно поврзана соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тројца американски војници загинаа во напад со дрон во Јордан. САД тврдат дека тоа е долгорочна кампања спроведена од милитантни групи финансирани од Иран. Loading… Џо Бајден рече дека Вашингтон ќе одговори на нападот. Претседателот ги обвинува милитантните групи кои со месеци ги напаѓаат американските сили на Блискиот Исток. ИранПрочитај повеќе