Блиски исток

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе биде во Египет, Израел и на Западниот Брег од недела до вторник за да разговара со регионалните лидери за зголемените тензии меѓу Израелците и Палестинците, како и за руската агресија врз Украина, соопшти Стејт департментот. Loading… Посетата на највисокиот американски дипломат беше најавена откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Малку се знае за првата жена на некогашниот лидер на Ирак Садам Хусеин, Саџиди Талфи. За неа кружеле многу гласини, па е тешко да се утврди што е вистина, а што не. Жените на најголемите диктатори, покрај своите мажи и покрај нивните злосторства Loading… За почеток, се знае дека бракотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Преубавата Асил Ал Хамад го одбележа укинувањето на забраната за возење автомобили за жени со дружењето со Јагуар, кој го провоза на тркачка патека во својата татковина, Саудиска Арабија. Посебен настан за жените во Саудиска Арабија, кои сега можат легално да возат автомобил. Тоа не е единствената вест затоа штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жените во Саудиска Арабија вечерва после полноќ ќе можат да седнат зад воланите. Промените се најавени минатиот септември, а од почетокот на овој месец се издадени и првите возачки дозволи. Во Саудиска Арабија жените ќе можат да започнат бизнис Loading… Саудиска Арабија е единствената земја во светот во која наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По големата дипломатска криза, Саудиска Арабија сака физички да се раздели од Катар, да стане остров и како што пишува Бизнис Инсајдер, Владата на Саудиска Арабија веќе распишала конкурс за проектот „Канал Салва“ вреден 745 милиони долари, на кој се пријавиле пет интернационални компании. Каналот долг 61 километар би требалоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од најпознатите светски диктатори кои човештвото некогаш ги имало, секако е Садам Хусеин. Долгогодишниот лидер на Ирак убиен е на 30. декември 2006. година, а три години пред него Удај и Кусај, неговите синови. Кога е убиен Удај Хусен, многумина по прв пат во животот здивнале. Имало многу ИрачаниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот борбен авион Ф-16 е оборен кога сириската противвоздушна добрана реагираше на израелскиот напад на територијата која ја контролира Сирија. Објавено е и видео од местото на падот на леталото. Од сириска страна соопштуваат дека била нападната воената база, додека израелската војска соопшти дека еден нивен авион е соборен, ноПрочитај повеќе