Австрија

Австрија, официјално Република Австрија, е земја без излез на море во јужниот дел на Централна Европа, сместена на Источните Алпи.

Тоа е федерација од девет држави, од кои едната е главниот град Виена, најголемиот град и држава по население.

Австрија има девет милиони жители.

Земјата стана федерална, репрезентативна демократска република преку Федералниот устав од 1920 година.

Политичкиот систем на Втората република со нејзините девет држави се заснова на уставот од 1920 година, изменет во 1929 година, кој повторно беше донесен на 1 мај 1945 година.

Шефот на државата е Сојузниот претседател (Bundespräsident), кој се избира директно со гласање на народното мнозинство, со втор круг меѓу кандидатите со најголеми резултати доколку е потребно.

Шефот на Федералната влада е федералниот канцелар (Бундесканцлер), кој е избран од претседателот и има задача да формира влада врз основа на партискиот состав на долниот дом на парламентот.

Во подолжение сите вести од Австрија.

man riding horse carriage on road during daytime

Сподели со своите пријатели

Шефот на Австриската социјалдемократска партија (SPÖ), Андреас Баблер, која моментално е најголемата опозициска партија во Австрија, бара од австриската федерална влада на „Народната партија“ (ÖVP) и Зелените да воведат данок за богатите. Loading… Зголемен е бројот на супербогати во Австрија. 400 од нив, со вкупно богатство од 350 милијарди американскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Невреме со грмотевици погоди делови од Австрија во саботата, предизвикувајќи поројни поплави и големи материјални штети. Loading… Бројни улици беа поплавени, водата навлегуваше во куќите и носеше автомобили. За време на викендот кал падна на автопатот кај Грац, силниот ветер собори дрвја на патот. Невремето ги уништи и избирачките местаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски, денеска имаше работна средба со делегација од Австрија, предводена од амбасадорот на Австрија во РСМ, Н.Е. Мартин Памер. Loading…     На работниот состанок присуствуваа секретарот Александар Гелевски, претседателката на Советот на Општина Куманово, Ивана Ѓорѓиевска, раководителот на Одделението за стратешко планирање, креирање политики,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австрија успеа да најде алтернативи за руската енергија, вклучително и норвешкиот гас, а складиштата се полни околу 78 отсто, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер. Loading… Нехамер рече дека гасоводот во Украина, преку кој неговата земја добива руски гас, во секој момент може да биде оштетен од терористички напад или гранатирање,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Специјалната единица Кобра упаднала во училница во училиште во Виена по дојава дека еден од учениците има пиштол со себе. Loading… Подоцна било утврдено дека ученикот со себе имал пластична играчка. „Зградата во моментов е обезбедена. Ова е нормална процедура за проверка на заканите“, рече портпаролката Џулија Шик. На училиштеПрочитај повеќе

white concrete building under white clouds during daytime

Сподели со своите пријатели

Според прелиминарните проценки, годишната стапка на инфлација во Австрија во февруари паднала од 4,5 отсто во јануари на 4,3 отсто, објави денеска на својата веб-страница австриското биро за статистика. Loading… „Тоа е најниската стапка на инфлација од декември 2021 година, при што цените на храната моментално влијаат на инфлацијата многуПрочитај повеќе

a large pile of rubble next to a dirt road

Сподели со своите пријатели

Австриските власти денеска соопштија дека го прекинуваат финансирањето на Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА), по обвинението на Израел дека некои нејзини вработени биле вмешани во нападот на израелска територија од страна на палестинското движење Хамас на 7 октомври минатата година. Loading… Неколку земји донатори, вклучувајќи ги САД, ГерманијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди Австрија, јавуваат медиумите. Loading… Земјотресот е регистриран во 4:50 часот во областа Кицбил во Тирол. Земјотресот бил со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот се случил на длабочина од 49 километри. Австриските медиуми јавуваат декаПрочитај повеќе

white red and blue flag on pole during daytime

Сподели со своите пријатели

Германците се речиси најнесреќните граѓани во ЕУ: на скала од 0 до 10, Германците го оценија своето вкупно задоволство од животот со 6,5. Единствена полоша е Бугарија, на дното на табелата. Најсреќни се Швајцарците и Австријците. Loading… И покрај пандемијата, кризите и војните, мнозинството Европејци сè уште се презадоволни, покажуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австро-германска наследничка собрала група граѓани за да одлучат како да подели голем дел од богатството што го наследила од нејзината баба. Loading… Марлен Енгелхорн, која има 31 година и живее во Виена, сака 50 Австријци да утврдат како ќе бидат прераспределени 25 милиони евра од нејзиното наследство, пренесува Индекс. „НаследивПрочитај повеќе