Австрија

Австрија, официјално Република Австрија, е земја без излез на море во јужниот дел на Централна Европа, сместена на Источните Алпи.

Тоа е федерација од девет држави, од кои едната е главниот град Виена, најголемиот град и држава по население.

Австрија има девет милиони жители.

Земјата стана федерална, репрезентативна демократска република преку Федералниот устав од 1920 година.

Политичкиот систем на Втората република со нејзините девет држави се заснова на уставот од 1920 година, изменет во 1929 година, кој повторно беше донесен на 1 мај 1945 година.

Шефот на државата е Сојузниот претседател (Bundespräsident), кој се избира директно со гласање на народното мнозинство, со втор круг меѓу кандидатите со најголеми резултати доколку е потребно.

Шефот на Федералната влада е федералниот канцелар (Бундесканцлер), кој е избран од претседателот и има задача да формира влада врз основа на партискиот состав на долниот дом на парламентот.

Во подолжение сите вести од Австрија.

Сподели со своите пријатели

Австрија од полноќ воведе контроли на граничните премини кон Словачка, како мерка во борбата против илегалната миграција. Loading… Воведувањето контроли кон Словачка е реакција на одлуката на Чешка да воведе контроли на премините кон Словачка. Министерот за внатрешни работи Герхард Карнер рече дека целта на контролите е да се затворатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дирекцијата за државна безбедност и разузнавачки служби (ДСН) започна истрага за наводниот инцидент во рафинеријата ОМВ во Швехат во близина на Виена, што негативно влијаеше на испораките на гориво за Австрија. Loading… ДСН истражува дали инцидентот, кој сериозно ја оштети главната фабрика за дестилација на гориво, е несреќа или саботажа.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австрија од полноќ воведува контрола на граничните премини кон Словачка, објави австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер во изјава за радио „Ое1“. Loading… Одлуката за воведување контрола е донесена откако Чешка поради зголемениот број на мигранти од денеска воведе контрола на граничните премини кон Словачка, беше објаснето во Виена.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) Херберт Кикл побара да се одржи референдум во Австрија за санкции против Русија. Loading… Кикл оцени дека Австрија треба да го следи примерот на Унгарија, каде премиерот Виктор Орбан најави одржување референдум. „Тие санкции се смислени во Брисел и одобрени од неодговорнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за заштита на животната средина, транспорт и енергија на Австрија, Леоноре Гевеслер, потрошила 5,8 милиони евра за услуги на надворешни советници во нејзините две години на власт. Loading… Нејзиното министерство ги покрива заштитата на климата, енергетиката и сообраќајот, па според податоците што ги дала на собраниската истрага изгледа декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер е загрижен поради значителното зголемување на барателите на азил, поради што е повторно активирано граничното управување во Спилберг. Loading… Од јануари до крајот на август во Австрија биле примени околу 58.000 барања за азил. Во однос на минатата година ова е драматично зголемување,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припадник на австриската полиција во провинцијата Штаерска е убиен за време на обука, бидејќи случајно бил употребен наполнет пиштол. Loading… Несреќата во која загина 27-годишен службеник за спроведување на законот се случила во седиштето на полицијата во Грац. За време на тактичката обука во подрумските простории било извршено менување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австриската армија има големи проблеми да најде доволно војници за меѓународни мисии на Балканот. Loading… Овие проблеми не се нови, но стануваат се поголеми, покажува интерната анализа за учество во мировни мисии. Поради ова е загрозено учеството во мисиите на КФОР на Косово и ЕУФОР во Босна и Херцеговина. СостојбатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австрискиот министер за енергетика и заштита на животната средина Леоноре Гевеслер, во присуство на министерот за економија Мартин Кохер и генералниот секретар на „Австриска енергија“ Барбара Шмит и директорот на австриската агенција за енергетика Франц Ангерер, на прес-конференција во Виена, го претстави „Камапања на сојузната Влада за заштеда на енергија“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австрискиот министер за енергетика Леоноре Гевеслер сака да воведе обврзувачки мерки за штедење поради енергетската криза. Вели дека претстојната зима нема да биде како порано. Loading… Една од мерките е јавните институции да можат да се загреваат само до 19 степени. Ова, рече таа, во изјава за весникот „Клајне цајтунг“Прочитај повеќе