Александар Лукашенко

Сподели со своите пријатели

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави денеска дека владата нема да дозволи да се повторат масовните протести на опозицијата по претседателските избори во 2020 година и посочи дека секој што сака да го наруши мирот и спокојството во земјата ќе биде спречен. Loading… „Дали заборавивте што се случи во 2020 година,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин и белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска на Денот на космонаутиката ќе го посетат космодромот Восточни во областа Амур во Русија. Loading… Предвидена е билатерална средба на лидерите, по што тој ќе се обрати пред новинарите, а ова е прво регионално патување на рускиот претседател годинава, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белорусија ќе биде со Русија во сите нејзини тешкотии, изјави денеска белорускиот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко. Loading… Тој на средбата со амбасадорот на Пакистан во Белорусија, Саџад Хајдер Кан, рече дека принципиелниот став на Белорусија е дека Русија е нејзин сигурен сојузник, пренесува агенцијата Белта.   Белорусија ја прогласиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Белорусија го одобри списокот на, како што се наведува, непријателски земји, а резолуцијата на Советот на министри за тоа беше објавена денеска на Националниот правен интернет портал, пренесува агенцијата Интерфакс. Loading… Покрај земјите-членки на ЕУ, на листата се уште 12 земји – САД, Велика Британија, Австралија, Канада, Норвешка,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белорусија спроведе специјална операција за ослободување на белоруски државјани во Украина, соопшти денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко. Loading… „Се случи злобниците да почнат да ги фаќаат нашите луѓе, особено возачите на автомобили кои беа таму“, рече Лукашенко.   Кремљ е збунет од санкциите против ќерките на Путин: Тешко е даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин за време на телефонскиот разговор го информирал својот белоруски колега Александар Лукашенко за текот на руската воена операција во Украина и дал оценка за преговорите меѓу руските и украинските претставници, соопшти Кремљ. Loading…   Русите со гранатирање го уништија онколошкиот оддел на болницата во Чернихив, велиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателите на Русија и Белорусија, Владимир Путин и Александар Лукашенко денеска разговарале телефонски, пренесе агенцијата Белта. Loading… Рускиот претседател Владимир Путин за време на телефонскиот разговор го информирал својот белоруски колега Александар Лукашенко за текот на руската воена операција во Украина и дал оценка за преговорите меѓу руските и украинскитеПрочитај повеќе