Александар Лукашенко

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговараше со својот белоруски колега Александар Лукашенко, кој изрази сочувство во врска со терористичкиот напад на концертната сала „Крокус сити хол“, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… Песков за новинарите изјави дека Путин и Лукашенко ја потврдиле својата подготвеност да соработуваат во борбатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белорускиот претседател Александар Лукашенко најави дека ќе се кандидира за претседател следната година, а најавата дојде на денот на парламентарните избори кои опозицијата во егзил ги опиша како лажни по долгогодишна репресија. Loading… По неговиот реизбор за претседател во 2020 година, Лукашенко ги задуши опозициските протести, чии многу членови беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белорускиот претседател Александар Лукашенко ги повика органите на редот да организираат патроли со огнено оружје од мал калибар по улиците на градовите со цел да се гарантира безбедноста на луѓето од „екстремизмот“. Loading… „Луѓето треба да се чувствуваат безбедно дома, на улица и на работа во секое време од денот“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, смета дека Србија, Босна и Херцеговина, Грузија и Молдавија ќе бидат вовлечени во НАТО според украинското сценарио. Loading… „Влезот на Финска во НАТО, а наскоро и на Шведска, е нова фаза на експанзија на исток. Алијансата ќе ги вклучи Босна и Херцеговина, Молдавија, Грузија иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По седницата на Врховниот државен совет на Федералната држава Русија и Белорусија, рускиот лидер Владимир Путин го покани својот белоруски колега Александар Лукашенко и другите учесници на седницата на работен ручек. Loading… Руските медиуми објавија со што рускиот претседател ги почести гостите. На менито имаше раковини со карфиол, супа одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белорускиот претседател Александар Лукашенко во Санкт Петербург изјави дека Русија ги завршила сите испораки на тактичко нуклеарно оружје за неговата земја, акција што предизвикува сериозна загриженост во соседна Полска и другите околни земји. Loading… На економскиот самит на земјите собрани околу Русија, Лукашенко рече дека испораките биле завршени во октомври,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави во петокот дека со вооружувањето на Украина, САД ја принудуваат Русија да користи нуклеарно оружје. Loading… „Добивам впечаток – повторно, ова е мое мислење – дека Американците ги туркаат Русите да користат најстрашно оружје. Тие го вооружуваат Володимир Олександрович Зеленски и неговата војска и обезбедуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во вторник во Швајцарија започнува историски судски процес против поранешен припадник на елитната белоруска полициска единица, наводно одговорен за исчезнувањето на политичките противници на претседателот Александар Лукашенко пред речиси четвртина век. Loading… Четириесет и четиригодишниот Јури Гаравски ќе се појави пред судот во североисточниот швајцарски кантон Св. Гален, и бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Сочи денеска почнаа разговорите меѓу рускиот и белорускиот претседател Владимир Путин и Александар Лукашенко. Loading… Според портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков оваа средба е редовна „синхронизација на часовниците“. Лукашенко пристигна во Русија ден претходно. Неговата прес-служба нагласи дека главни теми ќе бидат регионалните прашања, меѓународната ситуација и решавањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека го предупредил шефот на паравоената група „Вагнер“ Евгениј Пригожин дека му се заканува обид за атентат. Loading… „Последниот пат кога полетавме за Емиратите, добив многу сериозни информации за обидот за атентат врз Евгениј Пригожин. За два часа го најдоа рускиот амбасадор во ЕмиратитеПрочитај повеќе