СЗО: Во Газа повеќе луѓе би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање

Сподели со своите пријатели

Повеќе луѓе би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање во Појасот Газа доколку здравствениот систем не закрепне, изјави денеска портпаролката на Светската здравствена организација (СЗО).

Loading...

Здравствените власти во Газа, кои ОН ги сметаат за сигурни, велат дека повеќе од 15.000 луѓе се убиени во израелските напади, од кои околу 40 отсто се деца, а се стравува дека многу повеќе се мртви под урнатините.

Израел е решен да го уништи Хамас, милитантната група која владее со Газа, откако нејзините вооружени лица влегоа во Израел на 7 октомври и убија околу 1.200 луѓе и заробија 240 од нив.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден: Израел е подготвен да ги запре борбените операции за време на Рамазан под еден услов

„Не успеваме (заедно) да ги закрпиме дупките во овој здравствен систем“. рече Маргарет Харис од СЗО на прес-конференција на ОН во Женева.

„Нема лекови, нема вакцини, нема пристап до чиста вода или хигиена и нема храна“

Таа ја повтори својата загриженост за зголемувањето на појавата на заразни болести, особено дијареа.

Цитирајќи го извештајот на ОН за условите за живот на раселените жители во северниот дел на Појасот Газа, таа рече:

„Нема лекови, нема вакцини, нема пристап до чиста вода или хигиена и нема храна. Има многу голем број на доенчиња со дијареа“, рече таа.

Таа го нарече „трагедија“ уништувањето на болницата „Ал Шифа“ во северниот дел на Газа и изрази загриженост за дел од медицинскиот персонал што го задржаа израелските сили во конвојот за евакуација на СЗО.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Убиен командант на Исламски џихад во судири на Западниот Брег

Џејмс Елдер, портпарол на Детската агенција на ОН во Газа, на новинарите преку видео им рече дека болниците во Газа се полни со деца со воени рани и чир на желудникот од пиење контаминирана вода.

„Запознав многу родители… Тие точно знаат што им треба на нивните деца. Немаат пристап до чиста вода и тоа ги раскинува“, рече тој.

Тој раскажа како видел дете без дел од ногата како лежи на подот на болницата неколку часа без да му се помогне поради недостиг на медицински персонал.