Судот во Русија го потврди притворот на новинарката на РСЕ, Алса Курмашева

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд на Руската Република Татарстан во вторник ја потврди одлуката на понискиот суд за задржување на новинарката на Радио Слободна Европа (РСЕ) Алса Курмашева во притвор и и го намали притворот за еден ден, до 4 февруари, јави руската служба на РСЕ.

Loading...

На 1 декември, судот во Казан, главниот град на Татарстан, го продолжи притворот на Курмашева, која е во затвор од 18 октомври, на два месеци до 5 февруари.

Курмашева, новинарка на Руската служба на РСЕ од Прага, Чешка, која има двојно американско и руско државјанство, дојде во Русија во мај поради семеен итен случај.

Таа беше привремено задржана додека го чекала повратниот лет на 2 јуни на аеродромот во Казан, каде и биле одземени двата пасоши.

Не можела да ја напушти Русија бидејќи чекала да ѝ ги вратат патните исправи.

На 11 октомври, властите ја казниле Курмашева со 10.000 рубли (103 долари) затоа што „не ги известила руските власти за нејзиното поседување од друга националност“.

Курмашева на 18 октомври повторно беше приведена и овојпат обвинета дека не се пријавила како странски агент, што е кривично дело за кое максималната казна е пет години затвор.

Рускиот истражен комитет соопшти дека неговата истрага открила дека иако руското Министерство за правда не ја додало на списокот на странски агенти, таа не доставила документи за да биде вклучена во регистарот.

Loading...

Комитетот објави дека Курмашева се товари според делот од Кривичниот законик кој се однесува на регистрација на странски агенти кои вршат „целното собирање информации од областа на воените, воено-техничките активности на Русија“, кои доколку стигнат до странски извори, „може да се користи против безбедноста на земјата“.

Курмашева и РСЕ го отфрлија обвинението.

На 4 декември, судот во Казан ја отфрли жалбата на адвокатот на Курмашева против одлуката во октомври да ја казни нејзината 10.000 рубли затоа што не го пријавила нејзиниот американски пасош на руските власти.

Притворот на Курмашева, која е втора американска новинарка уапсена во Русија оваа година, предизвика бран критики од групите за човекови права и политичарите кои велат дека тоа најавува ново ниво на цензура за време на војната.

На 10 декември во Казан се одржа протест против сузбивањето на независните медиуми и новинари, вклучително и Курмашева.

Демонстрантите држеа плакати на кои пишуваше: „Алса Курмашева е новинарка, а не криминалец“ и „Никој не треба да умре за правото да ја кажува вистината“, пред безбедносните сили да одговорат и да ги тргнат сите табли на кои се споменува притворениот новинар на РСЕ.

Водечката руска организација за човекови права Меморијал ја призна Курмашева како политички затвореник на 30 ноември.

Новинарот на „Волстрит журнал“, Еван Гершкович е уапсен поради наводна шпионажа, што тој и американскиот весник силно го демантираат.

Loading...

Москва е обвинета за приведување Американци со цел да ги користи како договор за пазарење за Русите затворени во САД, пренесува RSE.