Судот во Илиноис забрани одредени полуавтоматски оружја користени во стотици масовни убиства

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд на американската сојузна држава Илиноис денеска ја потврди забраната за продажба и поседување на типот на полуавтоматско оружје што се користи во стотици масовни убиства во земјата.

Loading...

Судот утврди дека Законот за заштита на заедницата не ја нарушува гаранцијата на федералниот Устав за еднаква заштита на законот, ниту законот за посебни закони во Уставот на државата, пренесува АП.

Законот забранува десетици одредени марки или типови пушки и пиштоли и уреди за брзо пукање, така што ниедна пушка не смее да носи повеќе од 10 куршуми, а пиштолите 15.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Египет: Пожар во полициска станица, повредени 38 лица (ВИДЕО)

Најпопуларната пушка погодена од забраната е пушката АР-15, која може да се најде во најмалку 25 милиони американски домаќинства, според истражувањето на Универзитетот Џорџтаун од 2021 година.

И покрај тоа, на оние кои поседувале полуавтоматско оружје пред да стапи на сила на 10 јануари, им е дозволено да го чуваат, но мора да го пријават во полиција до 1 јануари 2024 година.

Се додава дека членовите на седум категории на „обучени професионалци“, како што се полицајци, активна војска, работници за одржување и квалификуван безбедносен персонал, можат да носат оружје на списокот.