Спиете на стомакот? Тоа можеби и не е добра идеја!


Научниците се согласуваат дека спиењето на стомакот е лошо затоа што може да предизвика болка во вратот, грбот и рамото, како и главоболки.

Кога спиете на стомак, мора да ја свртите главата на едната страна за да можете да дишете, предизвикувајќи вратот да биде во неприродна позиција цела ноќ. Како резултат на тоа, се намалува протокот на крв во главата и вратот, што може да предизвика болка.

Loading...

Ако баш мора да спиете на стомакот, земете перница со дупка во средина направена специјално за оваа намена, советуваат германските лекари. Ова ќе ви овозможи да дишете поправилно и правилно да го поставите вратот.

Спиењето на стомакот предизвикува притисок врз ‘рбетот и не дозволува правилно усогласување на лигаментите, мускулите, коските и зглобовите. Во исто време, се врши притисок на градите, што исто така може да предизвика непријатност и болка.

Ако се разбудите вкочени, со болки во вратот или со остра болка во грбот, пецкање во нозете или стапалата, спиењето на стомакот е виновникот.

Овие болки може да се ублажат со ставање перница под абдоменот, но во овој случај перницата треба да биде доволно дебела за да го задржи ‘рбетот во неутрална положба.

Спиењето на стомакот или од десната страна може да предизвика или влоши рефлуксен гастроезофагеален рефлукс (ГЕРД). Ова се случува кога содржината на киселина и желудник достигне до хранопроводот.

Вентилот кој спречува враќање на киселината во желудникот, не може да го контролира рефлуксот поради гравитацијата на овие позиции, а содржината на желудникот го достигнува дното на хранопроводот предизвикува металоиди, болка, кисел вкус во устата, здив, а понекогаш и дури и болка во градите.

Спиењето на едната страна од лицето е неизбежно кога спиете на стомакот.

Студиите покажаа дека притисокот врз перницата со текот на времето може да влијае на формирање на подлабоки брчки и мозолчиња на лицето.

Loading...

Перниците се како сунѓер за производи за нега на коса и кожа.

Најдобрата позиција за спиење е на грб, заклучуваат германските експерти, додавајќи дека спиењето на страна е средно прифатлива опција.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *