Снимка од борба на руски пилот со џихадистите во Сирија го обиколи светот (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Во сабота е соборен руски воен авион „Сухој Су-25“ на енбото на Идлиб, поточно градот Саракиб. Постојат информации за тоа кој го соборил, дали припадниците на Хајат Тахрир ал Шам или Џаиш ал Насра или пак некои други фракции, бидејќи сите џихадисти во Идлиб си ја присвојуваат заслугата за соборувањето на авионот.

Loading...

Објавена е и видео снимка на која се гледаат последните моменти од борбата на катапултираниот руски пилот, мајор Роман Филипов со џихадистите, кои во големи групи се обидуваа да стигнат кон местото на падот на авионот.

https://twitter.com/Logos_shmogos/status/960166565101568000?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.telegraf.rs%2Fvesti%2Fsvet%2F2932838-ruski-pilot-se-do-poslednjeg-daha-junacki-borio-sa-dzihadistima-krvozedni-teroristi-su-ga-opkolili-sa-svih-strana-i-napali-video

Пилотот Роман Николајевич Филипов успешно катапултираше, но падна на територијата на џихадистите. Беше принуден до смрт да се бори со нив, на што укажува и пиштолот кој го имал кај себе, но сепак бил целосно обиколен.

Leave a Reply