Сменет висок функционер на бугарското МВР по убиството на бизнисменот Петров

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на бугарското МВР Петар Тодоров ќе биде разрешен по убиството на бизнисменот Алексеј Петров на 16 август, било одлучено на средбата на премиерот Николај Денков со претставници на МВР и безбедносните служби.

Loading...

Министерот за внатрешни работи ќе направи извештај за разрешувањето на главниот секретар во МВР, рече Денков, пренесе агенцијата БТА.

„Дел од денешната дискусија покажа дека внатрешен проблем има и во Министерството за внатрешни работи. Неколку факти укажуваат дека има проблем со организацијата во одделението. Тие се однесуваат на активностите на началникот. Во пракса министерот не работи со него затоа што нема доверба и смета дека има проблеми кои настанале пред да стапи на функција овој тим на МВР“, рече Денков и додаде дека не случајно на претходните средби, доколку министерот бил не се присутни, дојде заменик генерален секретар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бугарија ја одложува испораката на транспортери во Украина: Бара НАТО да го плати транспортот

Тој додаде дека поради сите овие причини побарал од министерот за внатрешни работи Калин Стојанов „повеќе да не ја толерира оваа состојба“ и да подготви извештај со барање за разрешување на Тодоров, како и да го достави извештајот до Советот на министри и испратете го до Кабинетот на претседателот.

„Извештајот ќе ги наведе конкретните факти кои бараат да се направат промени што е можно поскоро“, рече премиерот.

За убиството на Алексеј Петров се истражуваат различни мотиви, меѓу кои и можноста за одмазда, рече Денков и додаде дека истрагата оди во повеќе насоки.

„Петров не се чувствувал загрозен, одел на разни места без обезбедување. Постојат различни можни објаснувања поврзани со неговите позиции во Државната агенција за национална безбедност (САНС), неговите бизнис интереси, одредени криминали што се случувале низ годините и одмаздата“ рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лукашенко: Србија, БиХ, Грузија и Молдавија ќе бидат вовлечени во НАТО по украинското сценарио

Тој додаде дека Петров нема никаква врска со формирањето на владата, со нејзиното управување, ниту со програмски и законски измени.

Loading...

„Нема причина да се зборува за гангстерска војна или за комплицирана криминална ситуација, ова го покажува анализата на МВР со информациите и бројките со кои располагаме“, изјави по средбата министерот за внатрешни работи Калин Стојанов.

Според него, мотивите за убиството можат да бидат многубројни и различни, а се испитуваат и голем број информации.

Идентификуван е калибарот на оружјето со кое е убиен Алексеј Петров, изјави директорот на софиската полициска управа Љубомир Николов и додаде дека била сослушана жената која била со Петров и која била ранета во престрелката.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Грчките земјоделци со конвој трактори се упатија кон Атина

Заменик генералниот секретар на МВР Живко Коцев изјави дека подоцна ќе се истражуваат домашните и меѓународните контакти на Петров од деловната и политичката елита, за да се утврдат мотивите на злосторството.