Слабеење без гладување – Хибернациска диета

Сподели со своите пријатели

Во текот на ноќта, или поточно за време на спиењето, можете да потрошите многу калории, и тоа исклучиво од маснотии во телото. Ова претставува хибернациска диета.

Loading...

Пристапот кон слабеење на овој начин е создаден со проучување на животни кои спијат во зима. Веројатно вашата прва асоцијација е мечка и нејзината хибернација.

За време на хибернациската диета нетреба да конзумирате тешка храна и протеини – туку само лесна храна. За време на оваа диета, масните наслаги ќе се изгубат без да се изгуби мускулната маса.

 

 

Официјални креатори се Мајк и Стјуарт Мекинес. Авторите првенствено ги набљудувале спортистите и ги следеле процесите што се случуваат во црниот дроб. Тие научиле дека состојбата на црниот дроб ја одредува состојбата на организмот и дека изборот на храна и времето на нејзино внесување може значително да влијаат на голем број процеси во организмот. Ова може да ве потсети на хроно диета.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што да промените во животот ако постојано се чувствувате уморно?

– Диетата за хибернација работи со „регрутирање“ на природниот механизам за контрола на телесната тежина во организмот. Не мора да се борите против вашето тело на секој чекор за да добиете здрава тежина.

Loading...

Клучното правило е многу едноставно – пред да одите во кревет, треба да земете една до две лажици мед, или директно од теглата или во топол пијалок.

Суштината е во тоа што механизмите што влијаат на обновување на организмот се стартуваат во текот на ноќта, и дека тие го забрзуваат метаболичкиот процес и согорувањето на маснотиите.

 

 

И, од каде знаете дека сте кандидат за хибернациска диета? Одговори ги следниве прашања:

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како може да препознаете ГМО храна?

Дали редовно се будите?

Дали се потите навечер?

Loading...

Дали се будите среде ноќ затоа што треба да одите во тоалет?

Дали кашлате рано наутро?

Исцрпени сте?

Дали ви е суво грлото наутро?

Дали имате грчеви во текот на ноќта?

Дали се чувствувате слаби рано наутро?

 

Loading...

 

Ако одговорот на две или повеќе од овие прашања е „да“, тогаш вие можете да започнете со хибернациска диета. Наместо да согорувате маснотии и да ги обновувате мускулите, вашето тело произведува голем бран хормони на стрес додека спиете.

Се разбира, консумирањето мед навечер е клучно, но не доволно за резултати. Потребно е да се свртиме кон здрава и контролирана исхрана, односно да се елиминира брзата и преработена храна и да се вклучат повеќе овошје и зеленчук, здрави масти, протеини …

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како да препознаете дека имате недостаток на витамини во организмот?