Си повикува на единство додека Кина влегува во „нова фаза“ од политиката на Ковид

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг во саботата повика на повеќе напори и единство додека земјата влегува во „нова фаза“ во нејзиниот пристап кон борбата против пандемијата, во неговите први јавни коментари за КОВИД-19 откако неговата влада го смени курсот пред три недели и ги олесни нејзините строги политики за заклучување и масовно тестирање.

Loading...

Во телевизискиот новогодишен говор, Кси рече дека Кина ги надминала тешкотиите и предизвиците во борбата против СОВИД-19 досега и дека нејзината политика е „оптимизирана“ кога тоа го бара ситуацијата и времето.

– Од избивањето на епидемијата, повеќето кадри и граѓани, особено медицинскиот персонал, работниците на првата линија на борбата против епидемијата храбро се справија со тешкотиите и храбро преживеаја – рече Си.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД ќе ги продолжат контактите со Кина во врска со балонот

– Во моментов превенцијата и контролата на епидемијата влегува во нова фаза, се уште е време за борба, сите истраат и работат напорно, а зората е пред нас. Работиме повеќе, упорноста значи победа, а единството значи победа – рече тој.

Пекинг овој месец го заврши својот потписен пристап „нулта ковид“ заснован на масовно тестирање, централизиран карантин и заклучување – што го одржуваше скоро три години.

Промената на политиката доведе до бран на инфекции низ целата земја, дополнителен пад на економската активност и меѓународна загриженост, при што Британија и Франција станаа најновите земји што воведоа ограничувања за патниците од Кина.

Одлуката на Кина да се откаже од својата политика „нулта Ковид“ ја усогласи со светот, кој во голема мера повторно се отвори за живот со вирусот, пренесува Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  На референдум, Швајцарците одлучуваат дали сакаат да продолжат да плаќаат во кеш