Шест едноставни начини за зачувување на менталното здравје

Сподели со своите пријатели

Едно од прашањата што најчесто им доаѓаше на ум на луѓето во текот на претходната година беше како да се одржи менталното здравје.

Loading...

Ова воопшто не е изненадувачки, со оглед на целокупната ситуација во светот, туку напротив охрабрувачки, бидејќи покажува дека луѓето конечно се подготвени да се справат со ова прашање.

Во денешно време има многу работи кои не се под наша контрола и потребата да влијаеме барем на она што можеме да го направиме е сосема природна.

Менталното здравје е сè помалку табу тема, а се повеќе и повеќе нешто на што многу луѓе обрнуваат внимание и за што стануваат свесни.

Затоа, денес ви претставуваме 6 начини за одржување на менталното здравје кои научниците ги истакнуваат како важни.

Без разлика која е вашата крајна цел, поставувањето помали, лесно остварливи цели ќе ве поттикне да истраете на тој пат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто е корисно секој ден да јадеме ореви?

Постигнувањето на помали цели и нивното бришење од списокот на обврски ќе ни даде задоволство, а во исто време ќе ја зајакне нашата решителност и подготвеност да се соочиме со уште поголеми и поважни цели.

Ова може да важи за речиси секоја област во животот, само треба да смислите план.

Loading...

Станувајте почесто

Овде се мисли на буквалното станување, односно промената во однос на седењето пред компјутерски екран или лежењето и препирање на омилената серија.

Долгото седење не е добро за физичкото или менталното здравје. Често станувањето, пешачењето или вежбањето по околу 30 минути дневно позитивно влијае на расположението и општата состојба на телото.

Можете да пробате и таканаречени „стоечки“ маси, но не заборавајте да се движите барем на секој час.

Јадете како да сте на Медитеранот

Медитеранската исхрана е една од најздравите во светот и тоа се потврдува од година во година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто девојчињата влегуваат во пубертет сѐ порано?

Се верува дека одредени намирници имаат влијание врз менталното здравје и дека дефинитивно треба да бидат дел од нашата исхрана, а меѓу нив се издвојуваат зелениот зеленчук, маслиновото масло, бобинките и морските плодови.

Овие намирници имаат добри витамини за мозокот, здрави масти и масни киселини неопходни за здрав организам.

Loading...

Бидете свесни за успехот

Истражувањата покажаа дека сеќавањето на минатите успеси и достигнувања може да нѐ подготви за нови предизвици и да ни помогне полесно да ги надминеме.

Ваквите ситуации ни даваат чувство на исполнетост и причина да веруваме дека сме способни, издржливи и снаодливи.

Затоа е добро секогаш да се сеќаваме на сето она што сме успеале да постигнеме во последно време, особено кога се прашуваме како ќе успееме во нешто ново.

Разговарајте со вашите пријатели

Разговорот со пријател, дури и преку телефон или видео повик, може многу да го намали нивото на стрес.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Чудо од природата: Ова се лековитите својства на лавандата

Секако, треба да избереме со кои пријатели ќе уживаме да разговараме во одреден момент или чија енергија би не освежила, а не заморува.

Науката докажа дека ваквите разговори го намалуваат стресот, особено кај жените во моменти полни со предизвици.

Loading...

Поминете го времето опкружени со зеленило

Никому не му е тешко да поверува дека природата има позитивно влијание врз нашето здравје, па затоа препораката за прошетка во природа не е чудна.

Истражувањата покажаа дека дури и количеството зеленило во улица или предградие може да има влијание врз менталното здравје на луѓето кои живеат таму, бидејќи дури и гледањето во таква средина смирува и ја намалува анксиозноста.

Секогаш кога имате можност, прошетајте во природа или барем бидете на отворено барем некое време.