Шефот на пропагандата на Путин: Берлин ќе гори поради таа глупава жена! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Верниот сојузник на рускиот претседател Владимир Путин и шеф на пропагандата, Владимир Соловјов, ја нападна германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок на прилично хулигански начин.

Loading...

Имено, тој е водител на политичка програма на каналот „Русија-1“ под контрола на Кремљ, а е познат по своите контроверзни коментари.

Но, овој пат отиде предалеку дури и за своите критериуми кои не се на завидно ниво, пренесува Newsweek.

Антон Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи, на Твитер објави видео од тој напад, на кое се упатени некои закани кои не треба да се игнорираат.

„Ќе видите како поради вашата корумпирана глупост, Аналена Баербок, Берлин ќе изгори, а над зградата на Рајхстагот ќе има Победничко знаме. Затоа што ти си глупава жена која се обидува да се одмазди на сопругот на својата баба, но не и на нејзиниот дедо кој се борел против советските војници во Кенигсберг. Па, глуп идиоту, тоа е Калининград сега. Расте мустаќи“, рече тој и додаде:

„Кој ви даде право да го фрлите народот во овој страшен оган на војната?

Неговата критика дојде откако Баербок рече дека Германија не само што ќе продолжи да обезбедува помош за Украина во текот на зимата, туку дека Берлин планира да ја зголеми помошта во текот на следната година.

„Не само што ќе ја продолжиме нашата поддршка за Украина, туку ќе продолжиме да ја шириме и зголемуваме“, рече министерот Баербок.

 

Loading...