08.01.2019 01:24

САУДИСКА АРАБИЈА: Жените повеќе нема да бидат разведени без свое знаење


Новиот закон во Саудиска Арабија би требало да стави крај на праксата според која мажот може да се разведе и без знаење на својата сопруга.

Судовите од сега ќе мора писмено да ги известат жените за развојот на бракот.

loading...

Адвокатите се задоволни затоа што така ќе се стави крај на „тајните разводи“, случаи во кои мажите можат да го раскинат бракот без знаење на животниот сопатник.

Директивата би требало да обезбеди жените да бидат свесни за својот брачен статус и да остваруваат права како алиментацијата.

Претходно бројни Саудијки се жалеле до судовите дека се разведени без нивно знаење.

Минатата година е укината децениската традиција за забрана за возење на жените.

Сепак, Саудијките и натаму во бројни животни аспекти зависат од „машките чувари“.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments