САД му ускратија на Египет помош од 130 милиони долари

Сподели со своите пријатели

Владата на американскиот претседател Џо Бајден одлучи да ја запре воената помош од 130 милиони долари за Египет поради неуспехот на земјата да ги заштити човековите права, потврдија американските власти во средата, но владата во Каиро сепак ќе добие одреден дел од пакетот помош од САД поради намалувањето на бројот на политички затвореници.

Loading...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен потврди дека Египет постигнал одреден напредок во однос на политичките слободи со тоа што неодамна ослободи стотици луѓе.

Сепак, десничарскиот дел од Конгресот и нивните гласачи бараат на наведената земја да и се ускрати сумата од 300 милиони долари што е договорена под условите на американското претставничко тело.

Противниците на помошта за Египет посочуваат на бројни случаи на кршење на човековите права низ целата земја под власта на претседателот Абдел Фатах ал-Сиси, кои вклучуваат тортура и исчезнувања.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Прв состанок на европската политичка заедница

Износот што Блинкен одлучи да го задржи е 10 отсто од 1,3 милијарди долари што годишно се доделуваат на земјата во североисточна Африка.

Адвокатите во Министерството за надворешни работи тврдат дека 10 проценти е најголемиот дел од помошта што може да му се одбие на Каиро во 2022 година.

Сепак, Вашингтон сепак ќе испрати 75 милиони долари во Египет благодарение на позитивниот напредок во однос на намалувањето на бројот на политички затвореници, што е за 500 помалку оваа година од ослободените од затвор.

Дополнително, Каиро ќе добие уште 95 милиони долари наменети за борба против тероризмот и зајакнување на безбедноста на границите, со оглед дека помошта во споменатите области не е условена од проценката на состојбата со човековите права.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Над 60 деца починаа во Гамбија, сомнеж дека е поради сируп за кашлање

– Пристапот што го направивме овде ја одржува загриженоста на нашата администрација во однос на човековите права и основните слободи во Египет, но бараме и начини да ја зачуваме соработката и дијалогот што ги имавме во последните 20 месеци. Со египетската влада бевме многу јасни кога станува збор за активностите што треба да се преземат за да ги зајакнеме нашите односи – велат извори од министерството.

Сет Бајндер, директор на Проектот за демократија на Блискиот Исток, кампања со седиште во САД, истакна дека американските тврдења за ситуацијата во Египет се побиени со континуираното затворање на политичките противници.

„ Од една страна, испраќаме порака до Ал Сиси дека неговото непочитување на нашите барања за заштита на човековите права ќе има опипливо влијание врз нашите односи, а од друга страна испраќаме збунувачки пораки со прогласување напредок таму каде што го нема – рече Биндер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешниот полицаец кој уби десетици луѓе на Тајланд се самоуби

Сиси ги негира наводите за политички затвореници во неговата земја и вели дека стабилноста и безбедноста се на врвот на приоритетите на неговата влада.

Тој се обидува на граѓаните да им обезбеди основни потреби како вработување и домување, а со тоа да ги промовира нивните права, додаде египетскиот претседател.

Аналитичарите сметаат дека западните сили не се подготвени да преземат посериозни чекори против стратешкиот партнер кој делуваше како посредник во долгорочниот арапско-израелски конфликт.

Покрај тоа, Египет го контролира Суецкиот канал, кој е од големо значење за сите светски бродови.

Американските власти велат дека односот со Египет е доста сложен.

Loading...

Најнаселената арапска земја е незаменлив сојузник, а нејзините „легитимни одбранбени потреби“ сè уште се во фокусот на Вашингтон.