Рускиот олигарх Кузмичев обвинет во Франција за даночна измама

Сподели со своите пријатели

Француското национално финансиско обвинителство објави дека рускиот бизнисмен Алексеј Кузмичев е обвинет за даночна измама и други финансиски прекршувања, објави каналот BFMTV.

Loading...

Како што се наведува во соопштението, Кузмичев меѓу другото бил обвинет за тешка даночна измама и перење пари.

Обвиненијата вклучуваат и организирање вработување во криминална група.

Кузмичев е ставен под судски надзор со обврска да плати кауција од осум милиони евра, пренесува Интерфакс.

Нему му е забрането и „напуштање на националната територија“.

Рускиот бизнисмен е приведен во понеделникот во Сен Тропе, на југот на Франција, и му е наредено да биде приведен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинското обвинителство призна дека на Мајдан немало руски снајперисти

Извори од судот изјавија дека неговите домови во Сент Тропе и Париз биле претресени и запленети се пари и накит.

Кузминчев е под санкции на Европската унија од 15 март 2022 година, пренесува Танјуг.

Loading...