Руски војник осуден на доживотен затвор за воени злосторства во Украина

Сподели со своите пријатели

Судот во Украина го осуди командантот на руски тенк на доживотен затвор за убиство на цивили во Украина. Ова е прва пресуда за воени злосторства од почетокот на конфликтот во Украина.

Loading...

Заробениот војник Вадим Шишимарин беше осуден за убиството на Александар Шелипов (62) во североисточното село Чупагивка на 28 февруари.

 

Украина: Ќе го заплениме имотот на луѓето кои ја поддржаа руската инвазија

 

Тој призна дека пукал во Шелипов, но рече дека постапил по наредба и побарал прошка од семејството на жртвата.

Украина истражува многу други наводни воени злосторства.

Москва негираше дека нејзините војници биле насочени кон цивили за време на инвазијата, додека Украина вели дека можеби се случиле повеќе од 11.000 злосторства.

Loading...

 

На затворениците од Азовстал ќе им суди Меѓународниот трибунал во ДНР

 

Ова судење во Киев се смета за шанса Украина, без сомнение, да докаже дека руски војник убил цивил, без оглед на правилата на војната.

Пред пресудата, адвокатот на Шишимарин, назначен од државата, изјави за Би-Би-Си дека ниту еден руски функционер не бил во контакт со него.

Портпаролот на претседателот Владимир Путин рече дека Кремљ „нема информации“ за случајот.