Русите привремено прогласија нова престолнина на Херсон

Сподели со своите пријатели

Русите привремено ја префрлија административната престолнина на регионот од Херсон во Геническ.

Loading...

Ова за РИА Новости го соопшти секретарот за медиуми на заменик-претседателот на регионалната влада, Александар Фомин.

– Привремена административна престолнина на регионот Керсон е Геническ. Таму се концентрирани сите главни авторитети – рече Фомин.

Да потсетиме, вчера Министерството за одбрана на Украина соопшти дека ја вратиле контролата над Херсон.

Сите руски војници во Херсонската област се префрлија на левиот брег на реките Днепар, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски ја доведе Украина до целосно губење на власт, вели поранешниот украински премиер