Русија сепак ќе им дозволи на „непријателите“ да плаќаат гас во евра

Сподели со своите пријатели

Се чини дека дојде до целосен пресврт во условувањето на европските земји, кои Русија ги прогласи за непријателски и решени во иднина да го плаќаат рускиот гас во рубли – Кремљ сепак ќе им дозволи да плаќаат во евра, пренесува Фена.

Loading...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, како што јави руската новинска агенција РИА, изјавил дека купувачите на гас ќе продолжат да плаќаат во евра, како и досега.

 

Руски напад на Харков – седум мртви, 34 повредени

 

Конечна исплата на Гаспром

„Истовремено, конечната исплата ќе оди кај продавачот Гаспром во рубљи со претворање на еврото во рубљи. Сè уште го тестираме тој систем, но нема сомнеж дека во иднина ќе се применува на нова група стоки и дека ќе му дадеме повеќе простор во нашите трговски односи“, рече Песков.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

Тој додаде дека „Русија не сака да ги комплицира животите на своите клиенти, особено затоа што ја одржува својата репутација на сигурен снабдувач на природен гас“.

Loading...