РУСИЈА ГОРИ: Активни 208 шумски пожари (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Во рускиот регион Јакутија во моментов горат околу 208 шумски пожари со вкупна површина од 1.519.431 хектар, соопшти денеска Министерството за вонредни состојби.

Loading...

„Дури 208 шумски пожари на вкупна површина од 1.519.431 хектар горат во Јакутија, а 14 пожари се изгаснати на вкупна површина од 82.165 хектари“, објави прес-службата на Министерството, пренесува агенцијата ТАСС.

Вкупно 2.119 лица и 297 парчиња опрема прават напори за гасење пожари во регионот во изминатите 24 часа.

Јакутија е еден од најзагрозените руски региони, додека на жителите им е забрането да ги посетуваат шумите од 1 јули.

 


Leave a Reply