Русија го повика британскиот амбасадор на разговор поради напад со дрон

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека ќе ја покани на интервју британската амбасадорка во Москва, Дебора Бронер поради, како што тврди, вмешаноста на британските специјални сили во нападот со украински беспилотни летала врз руската флота на Крим.

Loading...

Претставничката за медиумите на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави за новинарите дека нападот бил извршен под раководство на специјалните сили на британската морнарица и дека како резултат на тоа, амбасадорката Бронер ќе биде поканет на кратко во министерството на разговор, објави Ројтерс.

Велика Британија ги отфрли обвинувањата.

Русија го прекина учеството во договорот за извоз на украинско жито преку црноморските пристаништа, што го постигна со Украина во јули, со посредство на Турција и Обединетите нации, по нападот со украински беспилотни летала врз руската црноморска флота во Севастопол поради што, како што се наведува, не може да ја гарантира безбедноста на цивилните бродови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Емануел Макрон: „Не исклучуваме испраќање војска во Украина“