Роберт Ф. Кенеди размислува да се кандидира за претседател

Сподели со своите пријатели

Роберт Ф. Кенеди, син на починатиот сенатор Роберт Кенеди и роднина на убиениот американски претседател Џон Ф. Кенеди, потврди дека размислува да се кандидира на претседателските избори во 2024 година и да го предизвика актуелниот американски претседател Џозеф Бајден за номинација кај демократите.

Loading...

„Да, размислувам за тоа. Најголемата пречка е надмината – жена ми ми даде зелено светло“, изјави Кенеди пред насобраните во Њу Хемпшир во петокот, објави ТВ Фокс њуз.

Во извештајот на американската ТВ мрежа се вели дека сопругата на Кенеди, актерката Шерил Хајнс, присуствувала на неговиот говор во Институтот за политика во Њу Хемпшир, кој мора да се види речиси четвртина век за воведувањето на сите кандидати за Белата куќа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сеул: Северна Кореја денеска истрела неколку крстаречки ракети

Њу Хемпшир, кој се гордее со своето добро информирано гласачко тело, има внатрепартиски прелиминарни избори за кандидатите кои се кандидираат за Белата куќа веќе еден век.

Синот на покојниот сенатор Роберт Кенеди

Покрај потенцијалната кандидатура за Кенеди, Бајден се соочува со сличен долгорочен предизвик од Маријан Вилијамсон, духовен советник и гуру за самопомош, жена која најави дека повторно ќе се кандидира за номинација на Демократите.

Вилијамсон ја започна кампањата за Белата куќа во 2020 година, но се откажа од трката пред внатрепартиските избори.