Републиканците се расправаа на дебатата без Трамп. Тој си даваше интервју!

Сподели со своите пријатели

Осум републикански претседателски кандидати се судрија вчера во првата дебата пред изборите во 2024 година, борејќи се за позицијата зад фаворитскиот кандидат Доналд Трамп, кој го исмеваше настанот со претходно снимено интервју за да го одвлече вниманието на гледачите.

Loading...

Бурната двочасовна дебата даде преглед на длабоките предизвици со кои се соочуваат предизвикувачите кои сакаат да го соборат Трамп од неговото место на врвот.

Трамп одби да учествува во дебатата

Откако поранешниот претседател Трамп одби да учествува во дебатата, неговите ривали останаа да се напаѓаат за да се докажат како најдобра алтернатива пет месеци пред првиот натпревар за републиканска номинација во државата Ајова и повеќе од 14 месеци пред изборите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доаѓа бурата „Офелија“, може да предизвика опасни поплави: Америка во страв!

Иако Рон Де Сантис, гувернерот на Флорида, постојано се рангираше на второто место во анкетите, иако далеку под Трамп, во центарот на многу од најдраматичните моменти од дебатата на Фокс њуз беше Вивек Рамасвами, 38-годишен дигитален претприемач и политички почетник.

Рамасвами, цврст бранител на Трамп, чија поддршка расте во анкетите, се соочи со напади од неговите поискусни ривали, кои се чинеше дека го гледаат како поголема закана од ДеСантис.

Го нападнаа жестокиот бранител на Трамп

„Не треба да внесуваме дебитант“, рече поранешниот потпретседател Мајк Пенс, а поранешниот гувернер на Њу Џерси Крис Кристи го обвини Рамасвами дека звучи „како ChatGPT“ кога се осврнува на вештачката интелигенција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Адвокатот на Трамп го обвини јавниот обвинител на Њујорк дека „игнорирал сè“

Рамасвами го нагласи својот аутсајдер статус со тоа што ги нарече сите присутни „купени и платени“ и обвинувајќи го ДеСантис дека е „супер марионета на PAC“, што се однесува на независни политички акциони комитети кои вообичаено собираат неограничени суми пари од корпорации и поединци.

Тој, исто така, зазеде најстрог изолационистички став за украинско-руската војна, велејќи дека тоа не е приоритет за САД и дека ќе ја прекине воената помош за Украина.

Loading...

Трамп и понатаму е фаворит

Трамп, кој останува фаворит меѓу републиканските гласачи и покрај четирите кривични обвиненија, избра да не учествува во дебатата, наместо да даде интервју со конзервативниот коментатор Такер Карлсон, кое почна да се емитува на интернет неколку минути пред почетокот на дебатата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД испраќаат напредни ракети со долг дострел во Украина

Интервјуто траеше 46 минути и го погледнаа околу 74 милиони луѓе на социјалната платформа Х, порано позната како Твитер.

Предизборните анкети покажуваат дека републиканците сметаат дека кривичната пријава против 77-годишниот Трамп е политички мотивирана.

Според најновата анкета на Ројтерс/Ипсос објавена овој месец, Трамп уживал 47 отсто од републиканските гласачи на национално ниво, при што поддршката на ДеСантис паднала за шест процентни поени од јули на 13 отсто. Ниту еден друг кандидат нема двоцифрена поддршка.