Разрешен шефот на германската служба за сајбер безбедност

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фесер го отпушти Арнеу Шенбом, шеф на Федералната канцеларија за информатичка безбедност (БСИ), откако медиумите се појавија информации за неговите наводни врски со луѓе поврзани со руските разузнавачки служби.

Loading...

Како што изјави портпаролот на министерството за Си-Ен-Ен, отказот стапил во сила веднаш.

„Веќе нема доверба во раководството на Шенбом“, рече портпаролот.

Во светло на „актуелната кризна ситуација во врска со руската хибридна војна, овие наводи трајно ја нарушија потребната доверба на јавноста во неутралноста и непристрасноста на работата на Шенбом како претседател на најважната германска власт во областа на сајбер безбедноста“, рече портпаролот во соопштение.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СТО: Земјите сè повеќе го ограничуваат извозот на храна

Обвинувањата „исто така влијаеа на неопходниот однос на доверба на министерката (за внатрешни работи) во водењето на нејзината функција“, додаде тој.

„Сите познати наводи ќе бидат темелно и ригорозно истражени и подложени на детална проценка. Се додека не заврши истрагата, господинот Шенбом, се разбира, се смета за невин“, заклучи портпаролот.

Шенбом е на чело на BSI од февруари 2016 година.

Тој не коментираше јавно откако се појавија извештаи за неговите наводни врски со Русија.

Loading...

Според извештаите на германските медиуми, тој е поврзан со Русија преку неговата улога во германскиот совет за сајбер безбедност.

Во 2012 година, Шенбом ја ко-основаше организацијата, која се опишува себеси како политички неутрална и го советува јавниот и приватниот сектор за прашања поврзани со сајбер безбедноста.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД: Повлечено обвинението против саудискиот принц за убиство на новинар

Меѓу членовите на организацијата е и германска компанија која е подружница на руска фирма за сајбер безбедност основана од поранешен член на КГБ.

Иако тој одби да коментира за Шенбом, портпаролот на Советот за сајбер безбедност изјави за Си-Ен-Ен дека компанијата „постојано предупредувала дека руските актери би можеле да ги искористат слабостите во германската сајбер-одбрана“.

„Нашиот фокус во иднина ќе продолжи да биде зајакнување на архитектурата на националната безбедност најдобро што можеме. Тоа експлицитно вклучува можни дополнителни закани од Русија“, додаде портпаролот.