Разорна бура опустоши популарна туристичка дестинација (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Ветерот дуваше палми, а автомобилите тешко се пробиваа низ поплавените патишта.

Loading...

Силен ветер и силен дожд го погодија најголемиот шпански остров Мајорка, пишува Daily Mail.

Островјаните и туристите објавија видеа на социјалните мрежи на кои се гледа дека ветрот ги однел лежалките кои обично се наоѓаат покрај базените таму.

Дождот, град и ветровите ги направија хотелите на островот непрепознатливи.

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Научниците кои развија вакцина против ковид добија Нобелова награда

Локалните медиуми јавуваат дека во текот на утрото во рок од еден час биле пријавени повеќе од 80 инциденти поврзани со поплави предизвикани од дождот.

Loading...

Ветерот уриваше палми, а возачите тешко се пробиваа низ поплавените патишта.

Метеоролозите прогнозираат дека невремето ќе продолжи да го зафаќа најголемиот шпански остров уште некое време.

 

 

Во неделата беа издадени предупредувања за Мајорка, Ибица, Менорка и Форментера – сите Балеарски Острови.

Метеоролозите велат дека во Мајорка дувале ветрови со брзина од 120 км/ч, пренесува Јутарњи лист.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кремљ: Ги следиме случувањата во Словачка по изборите

Туристите кои престојуваат во Мајорка објавија видеа на социјалните мрежи на кои може да се видат како се кријат зад автомобилите од невремето.

Loading...

Покрај тоа, водата навлегла во многу визби на островот.

 

 

Бремена жена во Калвија била пренесена во болница откако врз неа паднал уличен знак.

Предупредувањето на шпанските метеоролози за Балеарските острови ќе важи до крајот на неделата.