Расте тензиите во Нигер: Хунта предупредува дека ќе го убие соборениот претседател

Сподели со своите пријатели

Се зголемуваат тензиите меѓу војската на Нигер и западноафриканскиот блок на државите ЕКОВАС, откако блокот соопшти дека се подготвува да испрати војници за да ја врати демократијата во Нигер и бидејќи лидерите на хунтата го игнорираа крајниот рок за враќање на соборениот претседател Базум.

Loading...

Малку порано, претставниците на хунтата ѝ рекоа на заменик-државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, дека ќе го убијат соборениот претседател Мохамед Базум доколку соседните земји се обидат за каква било воена интервенција, изјавија вчера двајца западни претставници за Асошиетед прес.

Не е јасно кога и каде ќе бидат распоредени силите и кои земји од 15-члениот блок би учествувале.

Воените експерти велат дека контингентот најверојатно ќе се состои од околу 5.000 војници предводени од Нигерија и би можел да биде готов за неколку недели.

По состанокот на организацијата ECOWAS во Абуџа, главниот град на соседна Нигерија, претседателот на соседниот Брег на Слоновата Коска, Аласан Уатара изјави дека неговата земја ќе учествува во воената операција, заедно со Нигерија и Бенин.

Во четвртокот вечерта по самитот, француското Министерство за надворешни работи соопшти дека ги поддржува „сите усвоени заклучоци“ на ЕКОВАС.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека неговата земја ја цени „решителноста на ЕКОВАС да ги истражи сите опции за мирно решавање на кризата“ и дека ќе ја смета хунтата одговорна за безбедноста на претседателот Базум.

Хјуман рајтс воч денеска соопшти дека разговарал со Базум, кој рече дека неговиот 20-годишен син е болен со сериозна срцева болест и дека му е забранет пристап до лекар.

Loading...

Претседателот рече дека е без струја речиси 10 дена и не му е дозволено да се гледа со семејството и пријателите или да носи материјали во резиденцијата.

Нигер е важна земја во Сахел, регион јужно од пустината Сахара, со кој западните земји соработуваат во борбата против џихадистичкото насилство поврзано со Ал Каеда и групата Исламска држава која уби илјадници и раселени милиони.

Откако ја презеде власта, хунтата ги прекина врските со Франција и го користи народното незадоволство со својот поранешен колонијален господар за да ја зајакне својата поддршка.

Побарана е и помош од руската платеничка армија Вагнер, која веќе дејствува во неколку африкански земји.