Работи кои го уништуваат сонот: Многумина овие грешки ги прават несвесно

Сподели со своите пријатели

Лишувањето од сон влијае на менталното и физичкото здравје, а оние кои не спијат доволно во текот на ноќта, се повеќе склони кон замор, имаат помал имунитет, чести промени во расположението и ризик од кардиоваскуларни заболувања, пишува msn.com.

Loading...

На некои луѓе им е тешко да заспиваат и да спијат само неколку часа, а се спречени од одредени навики.

Алкохол

Многумина исто така веруваат дека чаша вино пред спиење или пиво ни помага да заспиеме побрзо, но не е така. Алкохолот е тесно поврзан со нередовниот сон.

„Пиењето алкохол пред спиење носи повеќе штета отколку придобивки“, тврди Бреус, додавајќи:

„Може да заспиете побрзо, но во втората половина на ноќта, спиењето ви станува лошо“.

Технологија

Користењето мобилен телефон пред спиење го нарушува сонот затоа што светлото на екранот испраќа сигнали до мозокот дека е сè уште ден, а всушност е време за спиење.

Loading...

Кафе

Многу луѓе имаат потреба да пијат шолја кафе после вечерата, но кофеинот може да предизвика грчеви во стомакот, често мокрење, брзо чукање на срцето и секако недостаток на сон“, вели клиничкиот психолог Мајкл Бреус.

Температура на телото

Температурата на нашето тело игра голема улога во сонот.

„Пониската телесна температура овозможува подолг и помирен сон“, вели Бреус, додавајќи дека премногу топлината во текот на ноќта ќе го отежне минувањето во фазата на спиење РЕМ.

Image by Thomas Meier from Pixabay

Физичка активност

Loading...

Потребно е тренирање за да го следите вашиот внатрешен часовник. Некои луѓе вежбаат еден час пред спиење, што има лошо влијание врз вас затоа што на телото му се потребни неколку часа одмор помеѓу тренинзите и спиењето.

Масна храна

Масна храна е поврзана со проблеми во РЕМ фазата пред спиење и кај мажи и кај жени. Затоа, треба да го намалите внесот на маснотии и калории во вашиот оброк пред спиење.

Грижи

Ако јадете вистинска храна, избегнувате алкохол и опуштете се пред спиење, а сепак имате проблем со спиењето, причината може да се крие на друго место.

Бреус тврди дека размислувањето за работата и одговорностите што ве чекаат следниот ден, доведува до фрустрација и проблеми со спиењето.

Обидете се да прочитате книга или да слушате музика пред спиење.


Loading...

Leave a Reply