Путин ги отфрли должностите на рускиот претставник во ЕУ

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин го разреши Владимир Чижов од неговите должности како постојан претставник на Русија во ЕУ, се вели во декретот објавен денеска.

Loading...

„Со оваа уредба го разрешувам Владимир Алексеевич Чижов од функцијата постојан претставник на Руската Федерација во ЕУ и Европската заедница за атомска енергија во Брисел, во Кралството Белгија“, се наведува во документот.

Чижов во септември потврди дека наскоро ќе го напушти Брисел, по 17 години на функцијата, потсетува Тасс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина тврди дека уништила руска радарска станица со долг дострел