Пригожин разговараше со генералите во Ростов. Објавени преписи

Сподели со своите пријатели

Утрово на Телеграм се појави видео на кое се прикажани „преговорите“ меѓу Евгениј Пригожин, заменик-министерот за одбрана Јунус-Бек Евкуров и заменик-началникот на Генералштабот Владимир Алексеев.

Loading...

Тројцата разговарале во штабот на Јужниот воен округ во Ростов на Дон.

Интересно е што само неколку часа пред овој разговор Алексеев снимил видео во кое постапките на Пригожин ги нарекол „обид за државен удар“ и ги повикува Вагнерците „да се вразумат“.

Генералот Сергеј Суровикин, кој беше врховен командант на руските сили во Украина од октомври 2022 до јануари 2023 година, објави видео со истата порака.

Не е јасно каде е сега Суровикин.

Пригожин синоќа го обвини руското Министерство за одбрана дека извршило ракетен напад врз кампот на Вагнер и најави дека неговите единици тргнуваат на „марш на правдата“ против руското воено раководство.

Во текот на ноќта, борците на Вагнер опколија неколку воени и административни згради во Ростов на Дон.

Медуза објави транскрипт од разговорот меѓу Пригожин, Евкуров и Алексеев.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинците тврдат дека собориле уште еден моќен руски авион

„Зошто ми се обраќате неформално?

Пригожин: Тие пукаа во нас, но ние ги соборивме.

Евкуров: Ги соборивте?

Пригожин: Ги соборивме. Веќе третата. И ќе ги отстраниме сите ако продолжите да ги испраќате. Затоа што удирате невини цивили. Уништувате цивили – само разнесевте автобус полн со луѓе и не се чувствувате виновни за тоа.

Евкуров: Првпат слушам за тоа. И да не генерализираме.

Алексеев: Дојдов да разговараме… [неразбирливо]

Пригожин (на Евкуров): Официјално ти се обраќам – зошто пак ми се обраќаш неформално?

Евкуров: Не ви се обратив неформално.

Loading...

Пригожин: А?

Евкуров: Не реков „ти“, само реков да не генерализирам. Сакате да бидете формални?

Пригожин: Да, ви зборувам со почит.

„Ќе го блокираме Ростов и ќе одиме во Москва“

Евкуров: Ако велиш така… (неразбирливо) Но слушај, сепак треба да размислиме – што да правиме? (неразбирливо)

Пригожин: Уште еднаш. Дојдовме овде. Сакаме да ги добиеме началникот на Генералштабот (Валери Герасимов) и (шефот на Министерството за одбрана Сергеј) Шојгу.

Евкуров: Началникот на Генералштабот не е (неразбирлив).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руските власти спречиле украински напад со отровен гас

Алексеев: (се смее) Земете ги!

Loading...

Пригожин: Ќе останеме овде додека не ги добиеме, ќе го блокираме градот Ростов и ќе одиме во Москва.

Евкуров: Тогаш те молам повлечете ги вашите момци од овде… (неразбирливо)

Пригожин: Не. Под никакви околности. Момчињата остануваат овде.

Евкуров: Не. Па, вие доаѓате од перспектива на…

„Луѓето умираат, ги фрлаш во мелница за месо“

Пригожин: Не те спречуваме да командуваш со твоите трупи.

Loading...

Евкуров: Не треба да не запрете, се разбира, [неразбирливо], таму умираат луѓе, како и сите други.

Пригожин: Причината зошто момците умираат е затоа што ги фрлате во мелница за месо.

Евкуров: (вознемирен од ѕвонење на телефонот) (неразбирливо) ова прашање.

Пригожин: Ова прашање не е реторичко. Луѓето умираат затоа што ги фрлате во мелница за месо. Без муниција, без идеи, без планови.

Евкуров: (одговара на телефонот) Здраво?

Loading...

Пригожин: Вие сте само сенилни кловнови.

„Во Киев ќе слават најмалку три дена“

(се чини дека видеото прескокнува напред)

Алексеев: Најмногу ме вознемирува што ќе слават во Киев најмалку три дена (неразбирливо).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц објасни зошто на Украина не ѝ дава ракети „Таурус“.

Пригожин: Каде?

Loading...

Алексеев: Во Киев.

Пригожин: Не е голема работа. Прослава на шампањ во Киев (се случува) кога ќе го напуштите Красни Лиман, Изум и се останато. Потоа во Киев се слави една недела. Но, ние не отстапуваме. И затоа дојдовме овде, да ставиме крај на срамот на државата во која живееме.

Евкуров: Ако зборуваме така…

Пригожин: Тоа е под број еден.

Евкуров: Почнавте да зборувате со тој тон.

Пригожин: Па, се разбира.

Loading...

„Ние ја спасуваме Русија“

Евкуров: Тогаш какви преговори можеме да имаме?

Алексеев: Разбирате дека не бегаат сите, не бегаат сите…

Пригожин: Слушај. Уште еднаш. Уште еднаш. Да разговаравме со сите вас со нормален тон, немаше да дојдеме овде со тенкови. Дали разбираш?

Човек надвор од рамката: И немаше да не пречека оган од хеликоптер.

Loading...

Евкуров: Верувате дека се што правите сега е правилно. Дали е тоа точно?

Пригожин: Апсолутно точно. Ние ја спасуваме Русија.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.