Претставници на Северна Кореја во посета на Иран

Сподели со своите пријатели

Севернокорејска делегација, предводена од министерот за меѓународна трговија Јун Џонг-хо е во посета на Иран, јави денеска севернокорејската државна агенција КЦНА.

Loading...

Министерот, заедно со други дипломати, го напушти Пјонгјанг во вторникот, а како што јави КЦНА, Јун ја предводеше севернокорејската делегација во посета на Москва на почетокот на овој месец.

Според базата на податоци на јужнокорејската влада, Џун претходно работел на зајакнување на билатералните односи меѓу Северна Кореја и Сирија.

Ројтерс јавува дека постои сомнеж дека двете земји соработуваат на програмата за балистички проектили, разменуваат техничка експертиза и компоненти за производство на ова оружје.

Иран и доставил на Русија голем број балистички ракети за употреба во војната против Украина, како што објави Ројтерс во февруари, а агенцијата наведува дека Пјонгјанг и дал проектили и артилерија на Москва, од која потекнуваат и двете земји, пренесува Танјуг.