Преку Табановце влегла жената заразена со коронавирус во Македонија

Сподели со своите пријатели

Предесетгодишна жена од Скопје првото заразено лице со коронавирусот во Македонија, а во земјата влегла рано утринава во три часот на Граничниот премин Табановце.

Loading...

Се превезувала во комбе со 10 до 12 други лица, соопштија надлежните на вонредната прес конференција.

Истата е сместена на Инфективната клиника во Скопје, дише самостојно, контактибилна е и во целосна изолација.

Инфкетолозите моментално ги бараат лицата кои патувале со неа, а подоцна и оние со кои тие во текот на денешниот ден стапиле во контакт.

Секое пристигнување на сомнително лице кое има симптоматологија со респираторно заболување со најава дека се транспортира такво лице од аеродром или др институција имаме спремна екипа со заштитна опрема од глава до пети што гледате во кинеските кадри од болниците, екипата која беше од наша страна испратена да земе анкета се задржа помалку од два часа беа влезени опремени со заштитна опрема за заштита од корона вирус,

Лицата што ги примаат овие болни влегуваат од псоебен влез на инфективната, не од амбулантите

Се сместуваат низ посебни патеки на движење, за нас е многу важно да има патека на движење не може кој како сака да шета, со др зборови лицеот било спроведено до местото на хсоптизалиција согласно сите протколи во комплетна заштина опрема, на итензивна нега и под пудно следење на лекарите.

Немојте да мислите дека можеме да го сместиме во било која клиника, инфективната и интензивна нега значи изолација од останатите на клиниката, жената е свесна, ориегтирана и дише самостојно, а за лекарите си ја спроведуваат својата аквитност професионално.

Loading...

– Лицето е дојдено преку Табановце, со возило биле донесени таму, а со домашно возило од наплатна рампа Табановце на Инфкетивна клиника, немало шетање лево десно, туку согласно нејзината сосотјба имала симптоматологија, не била тестирана во Италија, спроведуваме алгоритам и се тестираат сите со симптоми, рече инфектолокот др Жарко Караџовски.

Како што појасни тој на прес конференцијата во Владата, лицето влегло на клинката преку посебен влез, веднаш е прегледана од лекари кои имале целосна заштитна опрема и е ставена во карантин.

Пациентката две недели билна болна и на лекување во Италија, каде не и бил потврден вирусот. Сепак надлежните се надеваат дека, периодот на инкубација кој трае 12 дена е завршен пред да се врати во земјава, и дека таа не била опасност за останатите.

Ваквата информација допрва ќе се провери од институциите, рече министерот за здравство Венко Филипче по што во 20 часот ќе соопшти на прес конференција повеќе детали.

Никола Ивановски


Leave a Reply