Поранешниот премиер се врати во Тајланд по 15 години во егзил

Сподели со своите пријатели

Поранешниот тајландски премиер во бегство, Таксин Шинаватра, денеска се врати во земјата од егзил по 15 години, а неговото враќање се совпаѓа со обидот на неговите сојузници да формираат влада, пренесува Ројтерс.

Loading...

Шинаватра, бегалецот на популистичкото движење Пеу Таи, кратко се појави со членовите на семејството на аеродромот Дон Муанг во Бангкок, мавтајќи со стотиците поддржувачи, пред да се врати на терминалот.

Тој побегна во странство во 2008 година за да избегне затвор за злоупотреба на службената должност, две години откако војската го собори со државен удар додека присуствуваше на состанок на ОН во Њујорк, според Си-Ен-Ен.

Тој накратко се врати во Тајланд пред да побегне од земјата во 2008 година по пресудата за корупција.

Врховниот суд на Тајланд соопшти дека Шинаватра е осуден на осум години затвор.