Поголемиот дел од овие информации за светот околу нас не сти ги знаеле

Сподели со своите пријатели

Фактите од квизот „QI“ кој се емитува на БиБиСи, сместени се во книга која содржи друи 1.234 необични информации.

Loading...

Меѓу нив има и факти дека магичните печурки растат во градината на Бакингемската палата и информацијата дека бањите се посмртоносни од терористите.

Доколку ви требаат факти со кои ќе оставите впечаток на луѓето околу вас, прочитајте некои од овие работи кои се наоѓаат во книгата.

Научникот кој го анализирал плутониумот за првата атомска бомба се викал господин Дум (Doom – пропаст, уништување).

Четворица од шест „Малборо мажи“ (кои го рекламираа овој бренд цигари) починале од заболувања поврзани со пушењето.

Првиот градник е направен од марамче

„Магичните печурки“ растат во градината на Бакингемската палата

Кога кралицата Елизабета го родила принцот Чарлс, принцот Филип играл сквош.

Loading...

Белата опрема започнала да се носи на Вимблдон за да се прикрие потта, посебно кај девојките

Синиот кит може да проголта половина милион калории само во еден залак.

На папата не му е дозволено да донира органи, затоа што неговото тело наводно припаѓало на црвката.

Бањите убиваат повеќе луѓе отколку терористите.

Очните јаболка на Алберт Ајнштајн се наоѓаат во сеф во Њујорк.

„Mambo No. 5“ е изберена за главна нумера на претседателската кампања на Клинтоновата Демократска Конвенција додека некој не приметил стих „A little bit of Monica in my life“.

Саудиска Арабија дел од своите камили ги увезува од Австралија.

Просечен супермаркет содржи доволно храна еден човек да го одржи во живот 55 години или 63 години, ако не му е гадно да јаде храна за кучиња.

Loading...

Луѓето кои гледаат тажни филмови јадат 55% повеќе пуканки од оние кои гледаат комедија.

Камилите можат да ги отворат и затворат своите ноздри.

Во месецот по самоубиството на Мерлин Монро, бројтката на самоубиства во САД пораснала за 12%.

Во просек жените избришат четири пати повеќе селфи, отколку што објават.

Пред да добијат пиштоли, судиите на натпреварите вееле знаменца.

Поетот Томаст Стернс Елиот ставал бледозелена шминка, а не е познато зошто.

Емили Бронте која ја напишала книгата „Оркански височини“ и Кејт Буш која ја испеела песната со истиот наслов, се родена на 30-ти јули, само што другара е родена 140 години подоцна.

Како казна, полицајците на Тајланд мора да носат „Hello Kitty“ нараквици.

Loading...

Магарешкото млеко е најдобрата природна замена за човековото млеко.

Страницата на Википедија за зборот „pedant“ (педантен, ситничар) едитирана е повеќе од 500 пати.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.