По 65 години идентификувано момче пронајдено мртво во картонска кутија во САД

[adrotate banner="26"]
Сподели со своите пријатели

Повеќе од 60 години откако момчето било пронајдено мртво во кутија во Филаделфија, истражителите со помош на ДНК го идентификувале детето, соопшти полицијата, пишува Index.hr.

Loading...

Во случај кој стана познат како „Момче во кутијата“, детето било пронајдено завиткано во ќебе во картонска кутија во шумска област во североисточна Филаделфија на 25 февруари 1957 година, според Националниот центар за исчезнати и експлоатирани. Деца.

Центарот објави дека момчето имало неколку лузни на телото и дека косата му била насилно исечена, пишува CNN.

Се проценува дека момчето било на возраст меѓу четири и шест години. Тој тежел околу 13 килограми и изгледал неухранет, објави центарот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден до Зеленски: Храброста на Украинците го инспирираше светот

„И покрај бројните обиди да се идентификува детето низ годините, идентитетот на момчето остана мистерија. Преку детективска работа и ДНК анализа, полицијата конечно успеа да го идентификува детето“, соопшти полицискиот оддел во Филаделфија.

Полицијата сѐ уште не го објави името на момчето.

Случајот „Момче во кутија“ е најстарото нерасчистено убиство во Филаделфија.

Полицијата се уште трага по убиецот на детето, а има награда од 20.000 долари за информација која ќе доведе до апсење и осуда во случајот.

Loading...

Градските власти утре, 8 декември, одржуваат прес-конференција на која ќе разговараат за новиот развој.