Петмина загинати во можен судар на брод и кит

Сподели со своите пријатели

Во несреќа во Нов Зеланд, пет лица загинаа, а шестмина беа спасени при превртување на мал брод, соопштија властите, наведувајќи дека е можно пловилото да се судрило со кит.

Loading...

Полицијата соопшти дека рибарски брод долг 8,5 метри се превртел во близина на градот Каикур на Јужниот остров и се истражува причината за несреќата.

Градоначалникот на Каикура, Крег Макл, изјави за АП дека водата била целосно мирна во моментот на несреќата и дека се верува дека се појавил кит што се наоѓал под пловилото. Тој рече дека минуваат китови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ураганот Иан повторно засили откако ја помина Флорида (ВИДЕО)

Градоначалникот рече дека жителите помогнале во спасувачките напори во текот на денот, но дека постои чувство на вознемиреност бидејќи водата била толку студена што се плашеле за секој што паднал во водата.

Тој рече дека размислувал за можноста од судир на чамец и кит, со оглед на бројот на китови кои минуваат низ тој дел, но дека досега не слушнал за такви несреќи.

Kaikoura е популарна дестинација за гледање китови. Таму, морското дно наеднаш станува длабоко, блиску до брегот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Морнариците на Јужна Кореја, САД и Јапонија одржаа вежби против подморници

Неколку компании организираат патувања со брод или возења со хеликоптери за туристите да видат китови, делфини и други морски животни одблиску.