Папа Франциск: Бенедикт Шеснаесетти нѐ поведе на патот кон Исус

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск во средата го опиша својот претходник Бенедикт Шеснаесетти, кој почина на Нова година, како голем соопштувач на верата.

Loading...

Покојниот папа беше „голем мајстор на катехезата“, рече папата Фрањо во средата наутро на почетокот на генералната аудиенција во Ватикан.

Во Католичката црква, катехеза е термин за методично религиозно учење за верата.

„Неговата остра и нежна мисла не беше самореферентна, туку црковна, бидејќи тој секогаш сакаше да нè придружува за да се сретнеме со Исус“, рече папата Фрањо за почесниот папа, роден во Баварија, кој почина во саботата на 95-годишна возраст.

„Исус, распнат и воскреснат, жив и Господ, беше патот по кој нè одведе Бенедикт, држејќи нè за раце. Нека ни помогне повторно да го откриеме Христос во радоста на верата и во надежта за живот“, додаде Френсис.

Папата Франциск претходно во средата се појави со верниците кои дојдоа да му оддадат последна почит на покојниот Бенедикт, чие тело е изложено во базиликата Св. Петар ќе биде погребан до среда навечер, а погребот ќе биде извршен во четврток.

Обраќајќи им се на германските аџии, Франциск рече:

„Според зборовите на нашиот драг Бенедикт Шеснаесетти. од кого се збогуваме, би сакал да ви воскликнам: „Кој верува никогаш не е сам! „Кој го има Бога за татко има многу браќа и сестри“, рече тој.

Loading...

Тој истакна дека деновиве верниците на посебен начин доживуваат заедница во верата која не завршува ниту со смрт.

Базиликата Св. Петра беше отворена трет ден по ред во средата за верниците да се простат од Бенедикт Шеснаесетти, чие тело ќе биде изложено до 19 часот, а потоа ќе биде затворено пред последното збогување во четврток и погребување во криптата. на базиликата.

Во понеделникот и вторникот, според податоците на гардата на Ватикан, околу 90.000 луѓе дошле да се простат од Бенедикт.

Смртта на Бенедикт XVI. се отвора ново поглавје за папата Франциск

Со смртта на Бенедикт Шеснаесетти, папата Франциско започнува нов период на неговото папство без ограничувањата на неговиот претходник кој продолжи да живее во Ватикан речиси десет години од неговата абдикација во 2013 година, но тоа не значи дека конзервативните критичари на Франциск реформите ќе се премолчат.

За прв пат откако беше избран во 2013 година, аргентинскиот папа сега е поглавар на Католичката црква и нејзиното стадо од 1,3 милијарди верници без друг човек во бело – поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти.

Од ненадејното откажување на Бенедикт пред десет години до неговата смрт во саботата, присуството на германскиот теолог во Ватикан предизвикуваше конфузија во црквата, а динамиката „двајца папа“ понекогаш ја користеа критичарите на папата Франциско.

Смртта на Бенедикт „го завршува недоразбирањето, нејасноста, ситуацијата во која противниците на Фрањо го користеа Бенедикт како стандард против актуелниот папа“, пишува агенцијата Франс прес.

Иако Бенедикт вети дека ќе живее во тивко размислување и проучување по неговото откажување, неговите зборови сè уште се слушаа во експлозивни прашања како што е предлогот за укинување на свештеничкиот целибат или товарот на сексуална злоупотреба со кој Црквата мора да се справи.

Loading...

Придонесот на Бенедикт во книгата за целибатот од јануари 2020 година се смета за обид да се зајакне позицијата на ултра-конзервативниот дел од Католичката црква.

„Присуството на мирољубив папа како Рацингер, кој негуваше доктринално конзервативна визија за Црквата и интелектуален статус, всушност создаде тензија во понтификатот на папата Франциск, кој од самиот почеток имаше пасторално отворен пристап“, вели ватиканскиот експерт Марко Полити.

Двајцата папи имаа пријателски односи на личен план, додава Полити.

И покрај сложената ситуација претставена со присуството на почесниот папа во Ватикан, аргентинскиот папа Хорхе Бергољо успеа да спроведе низа реформи.

Но, смртта на Бенедикт нема да ги заврши критичарите на раководството на црквата на Францис, предупредуваат експертите.

Конзервативните католички кругови ќе продолжат да користат петиции и манифести – како што е отвореното писмо од мај 2020 година, кое потписниците на мерките против коронавирусот го нарекоа ограничување на граѓанските слободи.

„Граѓанската војна во католичката црква продолжува“, вели Полити, кој оценува дека „постојат сили кои сакаат да си замине папата Франциско и сакаат да влијаат на следната конклава“ која ќе одлучува за неговиот наследник.