Палестинскиот премиер поднесе оставка поради новата „реалност“ во Појасот Газа

Сподели со своите пријатели

Мухамед Штаје, премиерот на Палестинската управа (ПА), која има делумна автономија на Западниот Брег, поднесе оставка и со тоа „падна“ целата влада.

Loading...

Штаје рече дека новите политички договори треба да ја земат предвид реалноста во Појасот Газа.

Претседателот Махмуд Абас ја прифати неговата оставка, што може да го отвори патот за формирање технократска влада.

Абас е под притисок на Соединетите Американски Држави да ја реформира палестинската управа за да може да управува со Појасот Газа по завршувањето на војната меѓу Израел и екстремистичката организација Хамас, која досега управуваше со областа.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху минатата недела го претстави планот за Појасот Газа во кој не се вели дека ПС може да игра каква било улога по завршувањето на војната.

Израел започна голема воена воздушна и копнена операција во Газа откако напаѓачите на Хамас убија околу 1.200 луѓе и киднапираа повеќе од 240 во јужен Израел на 7 октомври.

Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас, соопшти дека оттогаш во Појасот Газа починале речиси 30.000 луѓе.

Штаје, економист кој ја извршуваше функцијата премиер на Палестинската управа од 2019 година, ја објави својата оставка на состанокот на владата во градот Рамала на Западниот Брег во понеделникот.

Loading...

Тој објасни дека оваа одлука е донесена „во светло на политичките, безбедносните и економските околности поврзани со агресијата врз палестинскиот народ во Појасот Газа и невидената ескалација на Западниот Брег, вклучително и градот Ерусалим“, официјалниот медиум Вафа. објави агенцијата.

„Гледам дека следната фаза и предизвиците поврзани со неа бараат нова влада и политички договори кои треба да ја земат предвид реалноста во Појасот Газа, разговорите за национално единство и итната потреба за консензус меѓу Палестинците“, додаде тој.

Тој додаде дека исто така е неопходно да се земе предвид „проширувањето на авторитетот на палестинската управа на целата земја Палестина“.

Се верува дека Абас го сака Мухамед Мустафа, економист со американско образование, кој претходно беше на висока позиција во Светската банка како претседател на Палестинскиот инвестициски фонд, за нов премиер.

Можно е тој да има задача да формира нова влада составена од експерти кои не се поврзани со ниту една фракција за да го убеди Израел да дозволи палестинската управа да управува со Појасот Газа по војната.

Палестинската управа, основана според Договорот од Осло во 1994 година, има ограничена моќ во делови од окупираниот Западен Брег и е доминирана од движењето Фатах на Абас, кое се противи на Хамас.

ПС ја загуби контролата врз Појасот Газа во 2007 година.

Американскиот претседател Џозеф Бајден во ноември рече дека Појасот Газа и Западниот Брег „треба да бидат обединети под една власт, под обновена палестинска управа“.

Loading...