Палестинците утре одбележуваат 76 години од масовното протерување во 1948 година

Сподели со своите пријатели

Палестинците од Газа утре ќе ја одбележат Накба, или „катастрофа“, на 76-годишнината од нивното масовно протерување од територијата на денешен Израел, кога околу 700.000 Палестинци ги напуштија своите домови за време на арапско-израелската војна во 1948 година, по што била формирана држава Израел.

Loading...

По војната, Израел го забрани враќањето на Палестинците, кои тогаш би биле мнозинство во границите на таа држава, поради што тие живеат како навидум постојана бегалска заедница од шест милиони луѓе – во Либан, Сирија, Јордан и на Западниот Брег, пренесува Ројтерс.

Во Газа бегалците и нивните потомци сочинуваат три четвртини од населението, а забраната за нивно враќање е една од главните пречки во израелско-палестинските односи.

Претходните денови Палестинците во автомобили, претежно натоварени магариња или пешки, почнаа да бегаат во и онака преполните кампови поради проширувањето на офанзивата на израелската армија поради израелското блокирање на пратките со хуманитарни гориво во Газа.

Повеќе од 35.000 Палестинци се убиени во војната што започна на 7 октомври, кога борците на Хамас убија околу 1.200 луѓе во напад врз Израел.

Околу 1,7 милиони Палестинци ги напуштија своите домови, главно во јужниот град Рафах, чија граница со Египет е блокирана од израелски тенкови.