Организаторот на венчавката објаснува: „Кога планирате венчавка, обрнете внимание на овие неколку работи…“

Сподели со своите пријатели

Кога се организира свадба треба да се размислува на многу ситници, од боите на масите и столовите, украсите на масите и во ходникот, до типот на тортата и распоредот на седиштата… Сета оваа свадба може да се претвори во еден од најстресните денови во животот.

Loading...

Освен тоа, младенците секогаш сакаат денот да биде различен и посебен од другите, па затоа понекогаш се занесуваат и претеруваат во украсувањето, заборавајќи дека има тенка граница помеѓу елеганцијата и кичот…

Според The ​​Sun, организатор на свадби Кристина Кемптон ги исполни сите барања на идните брачни парови; и додека некои од нив со задоволство ќе ги исполни, некои едноставно одбива да ги направи… Еве неколку:

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Оптичка улузија открива колку сте им привлечни на другите

 

 

Големи машнички врзани за столици

На сите свадби столовите се покриваа со страшен најлон и груба ткаенина, а потоа се врзуваа со големи, грди машнички. Ако дојдат моите клиенти и кажат дека сакаат, јас ќе ги одбијам – вели Кристина. „Обичните, бели столчиња се елегантни, убави и сосема доволни, а во салата има поважни работи на кои треба да се обрне внимание од столовите.

Loading...

Луѓето на свадби сакаат да коментираат за деталите, така што тие се многу поважни од маси, на пример, салфетки кои можат да се персонализираат, разни украси за маса, цвеќиња и прибор за јадење. Оние кои не ги забележуваат деталите можеби нема ни да ги видат, но дефинитивно ќе забележат дали нешто е кич и претерано.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  До 13 години ја бричела брадата, па кренала раце: Сега ја носи со гордост! (ФОТО)

 

 

Кловнови и забавни гости

Организаторот вели дека во својата работа дури запознала клиенти кои сакале кловнови и магионичари на нивните свадби да ги забавуваат гостите. Тоа, вели, во секој случај треба да се изостави, бидејќи им е место на детски родендени, а не на свадби.

– Луѓето сакаат да се забавуваат, но и тоа се прави умерено и ненаметливо, а не да се прашуваат од каде дошле… – објаснува тој.

 Шведската маса и чоколадната фонтана

Loading...

Кемптон, исто така, советува да се избегнуваат застарени бифеи каде што гостите добиваат сопствена храна и пијалок, како и чоколадни фонтани, но малото бифе за десерти и десерти може, додава тој, да биде елегантно и „кул“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Денеска е светски ден посветен на левораките

 

 

Маса за самци

Тој исто така советува, колку сакате, да се спротивставувате на потребата да ги ставате луѓето кои дошле сами да седнат на иста маса бидејќи тоа може да создаде тензија која никој не ја сака на нивната свадба. – На свадба границата на елеганција може многу лесно да се помине, па затоа е многу важно да се внимава на некои детали и да не се претерува… – заклучила таа.